Aspiration (1.1.2) - en to uk translation catalogue (97 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Content
uk: Вміст

en: Description
uk: Опис

en: Version
uk: Версія

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Background Color
uk: Колір тла

en: URL
uk: URL-адреса

en: Updated
uk: Оновлено

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Web Server
uk: Веб-сервер

en: Database
uk: База даних

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Custom
uk: Власний

en: System
uk: Система

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Content Top
uk: Вміст зверху

en: Content Bottom
uk: Вміст знизу

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Installed
uk: Встановлено

en: Global Settings
uk: Глобальні параметри

en: New
uk: Нові

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Forest Green
uk: Зелений ліс

en: Deep Ocean
uk: Глибокий океан

en: Rounded corners
uk: Заокруглення кутів

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Memory limit
uk: Обмеження пам'яті

en: Sidebar Left
uk: Ліва бічна панель

en: Sidebar Right
uk: Права бічна панель

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Page Header
uk: Заголовок сторінки

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Slide URL
uk: URL слайду

en: mobile
uk: мобільний

en: Platform
uk: Платформа

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: No modules are available to uninstall.
uk: Доступні для видалення модулі відсутні.

en: wide
uk: широкий

en: @label URL
uk: URL @label

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: User menu
uk: Меню користувача

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Search Box
uk: Поле пошуку

en: Header right
uk: Правий верхній колонтитул

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Footer Top
uk: Верх нижнього колонтитула

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Last Cron Run
uk: Останній запуск крону

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Slide Description
uk: Опис слайду

en: Drupal Version
uk: Версія Друпал

en: Social Media Links in Footer
uk: Посилання на соціальні мережі в нижньому колонтитулі

en: Slide Headline
uk: Заголовок слайду

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Bootstrap Library
uk: Бібліотека Bootstrap

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або електронна адреса

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: narrow
uk: вузький

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Version: @module-version
uk: Версія: @module-version

en: Requires: @module-list
uk: Потребує: @module-list

en: Required by: @module-list
uk: Необхідний для: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
uk: Машинна назва: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
uk[0]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступної причини:
uk[1]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:
uk[2]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:

en: Preloader
uk: Попередній завантажувач

en: General System Information
uk: Основні відомості про систему

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key
