Entity Association (1.0.0-alpha1) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Elimina

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: Expanded
it: Espanso

en: Active
it: Attivo

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Desc
it: Disc

en: Link URL
it: URL del link

en: Class
it: Classe

en: Sort by
it: Ordina per

en: Add menu item
it: Aggiungi voce menu

en: Edit menu item
it: Modifica voce menu

en: Delete menu item
it: Elimina voce menu

en: Limit
it: Limite

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Configurations
it: Configurazioni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Publish
it: Pubblica

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Bundles
it: Bundle

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Full content
it: Contenuto completo

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Master
it: Principale

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Add menu link
it: Aggiungi un link del menu

en: Custom menu link
it: Link personalizzato nel menu

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
it: %type: @message in %function (linea %line di %file).
