Entity Association (1.0.0-alpha5) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Remove
id: Hapus

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Edit
id: Sunting

en: - None -
id: - Tiada -

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: Path
id: Jalur

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Class
id: Kelas

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Add menu item
id: Tambah item menu

en: Edit menu item
id: Edit pokok menu

en: Delete menu item
id: Hapus pokok menu

en: Limit
id: Batas

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundles
id: Bundel

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: Full content
id: Konten lengkap

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).
