Entity Association (1.0.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Remove
pt: Remover

en: Enabled
pt: Ativado

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Parent
pt: Pai

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Add
pt: Adicionar

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Expanded
pt: Expandido

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Criado por

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Link URL
pt: URL da Ligação

en: Class
pt: Classe

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Add menu item
pt: Adicionar item de menu

en: Edit menu item
pt: Editar item de menu

en: Delete menu item
pt: Eliminar o item de menu

en: Limit
pt: Limite

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Configurations
pt: Configurações

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Publish
pt: Publicar

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Target
pt: Destino

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Applies to
pt: Aplica-se a

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: View page
pt: Ver página

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Delete @label
pt: Eliminar @label

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Master
pt: Principal

en: Link attributes
pt: Atributos de link

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: Add menu link
pt: Adicionar link de menu

en: Add entity
pt: Adicionar entidade

en: Manage menu
pt: Gerir menu

en: Custom menu link
pt: Ligação personalizada do menu

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message em %function (linha %line de %file).

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Removing associated content
pt: Removendo conteúdo associado

en: Copy of the revision from %revision-date.
pt: Cópia da revisão de %revision-date.

en: This association type has data!
pt: Este tipo de associação possui dados!

en: Disable entity association
pt: Desativar associação de entidade
