Auctioneer (2.0.1) - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Add
ja: 追加

en: Event
ja: イベント

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Field name
ja: フィールド名

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Conditions
ja: 条件

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: State
ja: 状態

en: Email format
ja: メール書式

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Store
ja: ストア

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Operator
ja: オペレータ

en: Threshold
ja: しきい値

en: Weeks
ja: 週

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Attachments
ja: 添付

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: Empty
ja: 空

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Unit
ja: 単位

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Changed
ja: 変更済

en: Not published
ja: 非掲載

en: Minutes
ja: 分

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Apply
ja: 適用

en: Increment
ja: 増加

en: Plugin settings
ja: プラグイン設定

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Validation
ja: 検証

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: Comparison value
ja: 比較値

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Save conditions
ja: 条件を保存

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Save handlers
ja: ハンドラーを保存
