Auctions (1.0.0) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: On
id: Pada

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: n/a
id: t/t

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: 1 minute | @count minutes
id[0]: 1 menit
id[1]: @count menit

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Revisions
id: Revisi

en: Contains
id: Mengandung

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Amount
id: Jumlah

en: Ascending
id: Menaik

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Deleted
id: Terhapus

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Finished
id: Selesai

en: Apply
id: Terapkan

en: 1 second | @count seconds
id[0]: 1 detik
id[1]: @count detik

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Asc
id: Urutan turun

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Add new @type_singular
id: Tambah @type_singular baru

en: Add existing @type_singular
id: Tambahkan @type_singular yang ada

en: There are no entities matching "%value".
id: Tidak ada entitas yang cocok dengan "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
id: Banyak entitas bernama %value. Tentukan salah satu yang anda inginkan dengan menambahkan id pada tanda kurung, seperti "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
id: Lebih dari satu entitas cocok dengan referensi ini; "%multiple". Tentukan salah satu yang anda inginkan dengan menambahkan id pada tanda kurung, seperti "@value (@id)"

en: Create @type_singular
id: Buat @type_singular

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.
