Auctions (1.0.0) - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: On
ja: オン

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: n/a
ja: 利用不可

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Off
ja: オフ

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Contains
ja: 含む

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Date Created
ja: 作成日

en: Amount
ja: 量

en: Desc
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Changed
ja: 変更済

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Finished
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: 1 second | @count seconds
ja[0]: 1 秒
ja[1]: @count 秒

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Item Title
ja: アイテムタイトル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: There are no entities matching "%value".
ja: 「 %value 」にマッチするエンティティはありません。

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: 多くのエンティティが %value を呼び出しています。"@value (@id)" のように、括弧の中に挿入することで ID を指定してください。

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: 複数のエンティティがこのリファレンス「 %multiple 」にマッチします。「 @value (@id) 」という形で id をかっこつきで指定して希望のものを特定してください。

en: Display the referenced author user entity.
ja: 参照した投稿者ユーザーのエンティティを表示します。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す
