Auctions (1.0.3) - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: On
it: Acceso

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: n/a
it: n/d

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: 1 minute | @count minutes
it[0]: ! minuto
it[1]: @count minuti

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Off
it: Spento

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Contains
it: Contiene

en: Authored by
it: Creato da

en: Amount
it: Importo

en: Desc
it: Disc

en: Ascending
it: Crescente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Deleted
it: Eliminato

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Duplicate
it: Duplicata

en: From:
it: Da:

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Finished
it: Completato

en: Apply
it: Applica

en: 1 second | @count seconds
it[0]: 1 secondo
it[1]: @count secondi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Offset
it: Scostamento

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: About
it: Informazioni

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Operations links
it: Link operativi

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

en: Bahamian Dollar
it: Dollaro delle Bahamas

en: Belize Dollar
it: Dollaro del Belize

en: Jamaican Dollar
it: Dollaro jamaicano

en: Cayman Islands Dollar
it: Dollaro delle isole Cayman

en: Liberian Dollar
it: Dollaro liberiano

en: Namibian Dollar
it: Dollaro namibiano

en: Solomon Islands Dollar
it: Dollaro delle Isole Solomon

en: Surinamese Dollar
it: Dollaro del Suriname

en: Trinidad and Tobago Dollar
it: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: New Taiwan Dollar
it: Nuovo dollaro taiwanese

en: United States Dollar
it: Dollaro statunitense

en: East Caribbean Dollar
it: Dollaro dei Caraibi orientali

en: Master
it: Principale

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Kazakhstani tenge
it: Tenge kazako

en: Belarusian ruble
it: Rublo bielorusso

en: Moldovan leu
it: Leu moldovo

en: Add new @type_singular
it: Aggiungi un nuovo @type_singular

en: Add existing @type_singular
it: Aggiungi un @type_singular esistente

en: Delete this @type_singular from the system.
it: Elimina questo @type_singular dal sistema.

en: There are no entities matching "%value".
it: Non ci sono entità corrispondenti a "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
it: Diverse entità sono chiamate %value. Specifica quella che desideri aggiungendo l'id tra parentesi, per esempio "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
it: Entità multiple corrispondono a questo riferimento; "%multiple". Specificare quale si intende aggiungendo l'id tra parentesi, per esempio "@value (@id)".

en: Update @type_singular
it: Aggiorna @type_singular

en: Create @type_singular
it: Crea @type_singular

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
