Auctions (2.0.3) - en to fr translation catalogue (116 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: On
fr: Activé

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: 1 minute | @count minutes
fr[0]: @count minute
fr[1]: @count minutes

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: Contains
fr: Contient

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Date Created
fr: Date de création

en: Amount
fr: Montant

en: Ascending
fr: Ascendant

en: left
fr: gauche

en: Sort by
fr: Trier par

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Font size
fr: Taille de police

en: Revert
fr: Rétablir

en: Seconds
fr: Secondes

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: From:
fr: De:

en: Changed
fr: Modifié

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Apply
fr: Appliquer

en: 1 second | @count seconds
fr[0]: @count seconde
fr[1]: @count secondes

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Offset
fr: Décalage

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: About
fr: À propos

en: and
fr: et

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Item Title
fr: Titre de l'élément

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bahamian Dollar
fr: Dollar bahaméen

en: Belize Dollar
fr: Dollar du Belize

en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: Cayman Islands Dollar
fr: Dollar des Îles Caïmans

en: Liberian Dollar
fr: Dollar libérien

en: Namibian Dollar
fr: Dollar namibien

en: Solomon Islands Dollar
fr: Dollar des îles Salomon

en: Surinamese Dollar
fr: Dollar surinamien

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr: Dollar de Trinidad-et-Tobago

en: New Taiwan Dollar
fr: Nouveau dollar taïwanais

en: United States Dollar
fr: Dollar américain

en: East Caribbean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: Master
fr: Principal

en: Bulgarian lev
fr: Lev bulgare

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Kazakhstani tenge
fr: Tenge kazakh

en: Belarusian ruble
fr: Rouble biélorusse

en: Moldovan leu
fr: Leu moldave

en: Add new @type_singular
fr: Ajouter nouveau(elle) @type_singular

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
fr: Vous avez ajouté @entities_count des @cardinality_count @label permis(e)s.

en: Add existing @type_singular
fr: Ajouter un(e) @type_singular existant(e)

en: Allow users to add existing @label.
fr: Autoriser les utilisateurs à ajouter un(e) @label existant(e).

en: Are you sure you want to remove %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %label ?

en: Delete this @type_singular from the system.
fr: Supprimer ce(cette) @type_singular du système.

en: There are no entities matching "%value".
fr: Il n'y a pas d'entités correspondant à "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Specifiez celle que vous souhaitez en la suffixant de son identifiant (ID) entre parenthèses, comme "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple". Indiquez celle que vous voulez en ajoutant l'identifiant (ID) entre parenthèses, comme "@value (@id)".

en: Update @type_singular
fr: Mise à jour de @type_singular

en: Create @type_singular
fr: Création de @type_singular

en: Display the referenced author user entity.
fr: Afficher l'entité utilisateur de l'auteur référencé.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Allow users to add new @label.
fr: Autoriser les utilisateurs à ajouter un(e) nouveau(elle) @label.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: Are you sure you want to remove this %entity_type?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir retirer ce(cette) %entity_type ?

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: New @label can be added.
fr: Un(e) nouveau(elle) @label peut être ajouté(e).

en: Allow users to duplicate @label.
fr: Autoriser les utilisateurs à dupliquer @label.

en: @label can be duplicated.
fr: @label peut être dupliqué(e).

en: @label can not be duplicated.
fr: @label ne peut pas être dupliqué(e).

en: Duplicate @type_singular
fr: Dupliquer @type_singular
