Auctions (2.2.2) - en to hu translation catalogue (153 entries)

en: Body
hu: Törzs

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Closed
hu: Lezárt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: On
hu: Be

en: view
hu: megtekintés

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Open
hu: Nyitott

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: n/a
hu: n. a.

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: 1 minute | @count minutes
hu[0]: 1 perc
hu[1]: @count perc

en: 1 hour | @count hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: @count óra

en: 1 day | @count days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: @count nap

en: Off
hu: Ki

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Revisions
hu: Változatok

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Authored by
hu: Szerző

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

en: Amount
hu: Összeg

en: Desc
hu: Csökk

en: Ascending
hu: Növekvő

en: left
hu: bal

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Deleted
hu: Törölt

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Font size
hu: Betűméret

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Read More
hu: Bővebben

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Auction
hu: Árverés

en: Auction Item
hu: Árverés elem

en: Auction Items
hu: Árverés elemek

en: From:
hu: Feladó:

en: Changed
hu: Módosítva

en: Decimal separator
hu: Tizedes jegy elválasztója

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Finished
hu: Kész

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: 1 second | @count seconds
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: @count másodperc

en: 1 Minute
hu: 1 perc

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: Euro
hu: Euró

en: 1 week | @count weeks
hu[0]: 1 hét
hu[1]: @count hét

en: Offset
hu: Eltolás

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: and
hu: és

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Upcoming
hu: Közelgő

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítményproblémákat okozhat a több ezer entitással rendelkező webhelyeken.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: - Select a value -
hu: - Érték kiválasztása -

en: Pound sterling
hu: Font sterling

en: Mexican peso
hu: Mexikói peso

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Bahamian Dollar
hu: Bahamai dollár

en: Belize Dollar
hu: Belizei dollár

en: Jamaican Dollar
hu: Jamaicai dollár

en: Cayman Islands Dollar
hu: Kajmán-szigeteki dollár

en: Liberian Dollar
hu: Libériai dollár

en: Namibian Dollar
hu: Namíbiai dollár

en: Solomon Islands Dollar
hu: Salamon-szigeteki dollár

en: Surinamese Dollar
hu: Surinami dollár

en: Trinidad and Tobago Dollar
hu: Trinidad és Tobagói dollár

en: New Taiwan Dollar
hu: Tajvani dollár

en: United States Dollar
hu: USA dollár

en: East Caribbean Dollar
hu: Kelet-karibi dollár

en: Danish krone
hu: Dán korona

en: Swedish krona
hu: Svéd korona

en: Norwegian krone
hu: Norvég korona

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Bulgarian lev
hu: Bolgár leva

en: Bids
hu: Licitek

en: Auctions
hu: Árverések

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Kazakhstani tenge
hu: Kazahsztáni tenge

en: Japanese yen
hu: Japán jen

en: Czech koruna
hu: Cseh korona

en: Hungarian forint
hu: Magyar forint

en: Swiss franc
hu: Svájci frank

en: Croatian kuna
hu: Horvát kuna

en: Turkish lira
hu: Török líra

en: Indonesian rupiah
hu: Indonéz rúpia

en: Indian rupee
hu: Indiai rúpia

en: South Korean won
hu: Dél-koreai von

en: Malaysian ringgit
hu: Maláj ringgit

en: Philippine peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Thai baht
hu: Thai bát

en: South African rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Item Owner
hu: Elem tulajdonosa

en: Belarusian ruble
hu: Belarusz rubel

en: Moldovan leu
hu: Moldován lej

en: Add new @type_singular
hu: Új @type_singular hozzáadása

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
hu: @entities_count / @cardinality_count engedélyezett @label hozzáadva.

en: Add existing @type_singular
hu: Meglévő @type_singular hozzáadása

en: Allow users to add existing @label.
hu: Már létező @label hozzáadását teszi lehetővé a felhasználóknak.

en: Not yet started
hu: Nincs elindítva

en: Delete this @type_singular from the system.
hu: @type_singular törlése a rendszerből

en: There are no entities matching "%value".
hu: Nincs „%value” értéknek megfelelő entitás.

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
hu: %value nevet több entitás is viseli. Az azonosító zárójelben való mögé írásával azonban pontosabban behatárolható, például „@value (@id)”.

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
hu: „%multiple” mintára több entitás is illeszkedik. Az azonosító zárójelben való mögé írásával azonban pontosabban behatárolható, például „@value (@id)”.

en: Update @type_singular
hu: @type_singular frissítése

en: Create @type_singular
hu: @type_singular létrehozása

en: Macedonian denar
hu: Macedón dénár

en: Display the referenced author user entity.
hu: A hivatkozott szerző entitás megjelenítése.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Allow users to add new @label.
hu: Új @label hozzáadását teszi lehetővé a felhasználóknak.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: Are you sure you want to remove this %entity_type?
hu: %entity_type biztosan törölhető?

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: New @label can be added.
hu: Új @label hozzáadható.

en: New @label can not be created.
hu: Új @label nem hozható létre.

en: Existing @label can not be referenced.
hu: Már létező @label nem hivatkozható.
