Author Pane Popup (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Focus
id: Fokus

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Edit
id: Sunting

en: Name
id: Nama

en: Add
id: Tambah

en: Event
id: Acara

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Method
id: Metode

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Position
id: Posisi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Show
id: Tampilkan

en: Red
id: Merah

en: Style
id: Gaya

en: Installed
id: Terinstal

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Apply
id: Terapkan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Title text
id: Judul teks

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Joined
id: Bergabung

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Last seen
id: Terakhir dilihat

en: Asc
id: Urutan turun

en: Every page except the listed pages
id: Semua halaman kecuali halaman yang terdaftar

en: The listed pages only
id: Halaman yang terdaftar saja
