Automatic Updates (8.x-2.7) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: more
it: altro

en: Version
it: Versione

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Update
it: Aggiorna

en: theme
it: tema

en: Continue
it: Continua

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: module
it: modulo

en: Requirements
it: Requisiti

en: Security update
it: Aggiornamento di sicurezza

en: Revoked!
it: Ritirata!

en: Security update required!
it: È richiesto un aggiornamento di sicurezza!

en: Not supported!
it: Non supportato!

en: About
it: Informazioni

en: Unknown status
it: Stato sconosciuto

en: Limitations
it: Limitazioni

en: Operating in maintenance mode.
it: Modalità «In manutenzione»

en: (Security update)
it: (Aggiornamento di sicurezza)

en: (Unsupported)
it: (Non supportato)

en: Downloading updates
it: Download degli aggiornamenti

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
it: Effettua gli aggiornamenti con il sito in manutenzione (fortemente consigliato)

en: Ready to update
it: Pronto per l'aggiornamento

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
it: Alcuni moduli hanno aggiornamenti dello schema del database da installare. Occorre eseguire immediatamente lo script <a href=":update">aggiornamento database</a>.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
it: Eseguire il backup del database e del sito prima di continuare. <a href=":backup_url">Impara come</a>.
