Backup and Migrate (5.1.0) - en to uk translation catalogue (208 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: cron
uk: крон

en: Download
uk: Завантаження

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Немає

en: Password
uk: Пароль

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Schedule
uk: Розклад

en: Filename
uk: Назва файла

en: Upload
uk: Викласти

en: Database
uk: База даних

en: Host
uk: Хост

en: Never
uk: Ніколи

en: Frequency
uk: Частота

en: Directory
uk: Каталог

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Note
uk: Примітка

en: Other
uk: Інше

en: Backups
uk: Резервні копії

en: Backup
uk: Резервувати

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Save and edit
uk: Зберегти й продовжити редагування

en: Port
uk: Порт

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Sources
uk: Джерела

en: Source
uk: Джерело

en: @time ago
uk: @time тому

en: Exclude these files
uk: Вилучити ці файли

en: Keep
uk: Залишити

en: Schedules
uk: Розклади

en: Add schedule
uk: Додати розклад

en: Next cron run
uk: Наступний запуск крону

en: Directory Path
uk: Шлях до теки

en: Restore
uk: Відновити

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Last Run
uk: Останній запуск

en: Profile Name
uk: Назва профілю

en: Source Type
uk: Тип джерела

en: Backup and Migrate
uk: Резервування та перенесення

en: Saved Backups
uk: Резервні копії

en: Compression
uk: Стиснення

en: Upload a Backup File
uk: Відвантажити файл резервної копії

en: Add Schedule
uk: Додати розклад

en: Edit source
uk: Редагувати джерело

en: Edit schedule
uk: Змінити планування

en: MySQL Database
uk: База даних MySQL

en: Default Database
uk: Усталена база даних

en: Backup Source
uk: Джерело резервування

en: Destinations
uk: Місця призначення

en: destination
uk: призначення

en: Take site offline
uk: Вивести сайт з мережі

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
uk: Сайт буде виводитись з мережі під час резервування і показуватиметься повідомлення про обслуговування. Сайт буде повернуто в мережу одразу після завершення резервування.

en: schedules
uk: розклади

en: Schedule Name
uk: Назва розкладу

en: Settings Profile
uk: Профіль налаштувань

en: restore feature
uk: функція відновлення

en: settings profiles
uk: профілі налаштувань

en: Restore Tab
uk: Вкладка відновлення

en: manual backups
uk: ручне резервування

en: Quick Backup
uk: Швидке резервування

en: Backup now
uk: Створити резервну копію зараз

en: Backup Destination
uk: Розташування резервних копій

en: Advanced Backup
uk: Розширене Резервування

en: Restore now
uk: Відновити зараз

en: Delete schedule
uk: Видалити розклад

en: Edit destination
uk: Редагувати місце призначення

en: Run on cron
uk: Запускати за кроном

en: Perform a backup
uk: Виконати резервування

en: Access backup files
uk: Доступ до резервних файлів

en: Access and download the previously created backup files.
uk: Доступ і завантаження раніше створених резервних файлів.

en: Restore the site
uk: Відновити сайт

en: Restore the site's database from a backup file.
uk: Відновити базу даних сайта з резервного файла.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
uk: Редагувати профілі, розклади та місця призначення модуля Резервування та перенесення.

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Delete source
uk: Видалити джерело

en: Run every
uk: Запускати кожні

en: in @time
uk: @time

en: Daily Schedule
uk: Щоденний розклад

en: Administer Backup and Migrate
uk: Адміністрування Резервування та перенесення

en: Are you sure you want to delete this backup?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю резервну копію?

en: Are you sure you want to restore this backup?
uk: Ви дійсно бажаєте відновити цю резервну копію?

en: Add a note to the backup
uk: Додати примітку до резервної копії

en: Upload a backup file created by Backup and Migrate. For other database or file backups please use another tool for import. Max file size: %size
uk: Відвантажте файл резервної копії, котра створена модулем Резервування та перенесення. Для інших резервних копій БД та файлів використовуйте інші відповідні засоби для імпорту. Максимальний розмір файлу: %size

en: Backup the Drupal database and files or migrate them to another environment.
uk: Резервне копіювання бази даних і файлів Drupal або їх перенесення до іншого місця.

en: Settings Profiles
uk: Профілі налаштувань

en: Public Files Directory
uk: Каталог загальнодоступних файлів

en: Private Files Directory
uk: Каталог приватних файлів

en: File Directory
uk: Каталог файлів

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: %title is required.
uk: %title є обов'язковим.

en: documentation page
uk: сторінка документації

en: Add Settings Profile
uk: Додати профіль налаштувань

en: Add Backup Destination
uk: Додати місце призначення резервної копії

en: Add Backup Source
uk: Додати джерело для резервування

en: Back up any of the available sources.
uk: Резервувати всі доступні джерела.

en: Add settings profile
uk: Додати профіль налаштувань

en: Edit settings profile
uk: Редагувати профіль налаштувань

en: Delete settings profile
uk: Видалити профіль налаштувань

en: Add destination
uk: Додати місце призначення

en: Delete destination
uk: Видалити місце призначення

en: Backup sources
uk: Джерела резервних копій

en: Append Timestamp
uk: Додати мітку часу

en: Timestamp Format
uk: Формат мітки часу

en: Backup and Migrate Schedule
uk: Розклад модуля Резервування та перенесення

en: Backups to keep
uk: Резервні копії, що залишаються

en: Destination Type
uk: Тип місця призначення

en: Add one item per line.
uk: Додати по одній позиції на рядок.

en: Backups in @destination_name
uk: Резервні копії у призначенні @destination_name

en: There are no backups in this destination.
uk: Резервні копії в цьому місці призначення відсутні.

en: List Backups
uk: Перерахувати резервні копії

en: Next Run
uk: Наступний запуск

en: Not Scheduled
uk: Не заплановано

en: was due @time ago
uk: був виконаний @time тому

en: Last 1 backup | Last @count backups
uk[0]: Остання @count резервна копія
uk[1]: Останні @count резервні копії
uk[2]: Останні @count резервні копії

en: Running schedule %name
uk: Виконується розклад %name

en: Scheduled backup '%name' failed: @err
uk: Заплановане резервування '%name' завершилося невдачею: @err

en: Restore To
uk: Відновити до

en: Deleted @label.
uk: Видалено @label.

en: Schedule enabled
uk: Розклад увімкнено

en: Period number
uk: Номер проміжку

en: Period type
uk: Тип проміжку

en: Created the %label Schedule.
uk: Розклад %label створено.

en: Saved the %label Schedule.
uk: Розклад %label збережено.

en: Created the %label Settings Profile.
uk: Профіль налаштувань %label створено.

en: Saved the %label Settings Profile.
uk: Профіль налаштувань %label збережено.

en: Label for the Backup Source.
uk: Мітка джерела для резервування.

en: Created %label.
uk: %label створено.

en: Saved %label.
uk: %label збережено.

en: Server File Directory
uk: Каталог файлів на сервері

en: Back up to a directory on your web server.
uk: Резервувати у каталог на веб-сервері.

en: Public Files
uk: Загальнодоступні файли

en: Back up the Drupal public files.
uk: Резервувати загальнодоступні файли Drupal.

en: Back up a server file directory.
uk: Резервувати каталог файлів сервера.

en: Back up a MySQL compatible database.
uk: Резервувати MySQL-сумісну базу даних.

en: Default Drupal Database
uk: Усталена База даних Drupal

en: Backup Complete.
uk: Резервування завершено.

en: Uninstalling Backup and Migrate will delete any custom Backup and Migrate configuration. <strong>Previously created backups will not be deleted.</strong>
uk: Видалення Backup and Migrate призведе до видалення будь-якої спеціальної конфігурації Backup and Migrate. <strong>Створені раніше резервні копії не будуть видалені.</strong>

en: Full Site Backup Source
uk: Джерело повної резервної копії сайту

en: %title must be at least %count characters.
uk: %title має містити принаймні %count cимв.

en: %title must be at no more than %count characters.
uk: %title має не перевищувати %count cимв.

en: %title contains invalid characters.
uk: %title містить неприпустимі символи.

en: Exclude database tables
uk: Вилучити таблиці бази даних

en: Exclude these tables entirely
uk: Вилучити ці таблиці цілком

en: Exclude data from these tables
uk: Вилучити дані з цих таблиць

en: Exclude Files from %source
uk: Вилучити файли з %source

en: %title must contain only letters, numbers, dashes (-) and underscores (_). And Site Tokens.
uk: %title має містити лише літери, цифри, дефіси (-) і підкреслення (_). І токени сайту.

en: %title must contain only letters, numbers, dashes (-) and underscores (_).
uk: %title має містити лише літери, цифри, дефіси (-) і підкреслення (_).

en: Use <a href="http://php.net/date">PHP Date formatting</a>.
uk: Використовуйте <a href="http://php.net/date"> форматування дати з PHP</a>.

en: Most recent backups in %dest
uk: Останні резервні копії в %dest

en: View all backups in %dest
uk: Переглянути всі резервні копії в %dest

en: Label for the Backup Destination.
uk: Мітка для призначення резервної копії.

en: Number to keep
uk: Кількість, що зберігається

en: The number of backups to retain. Once this number is reached, the oldest backup will be deleted to make room for the most recent backup. Leave blank to keep all backups.
uk: Кількість резервних копій, які потрібно зберегти. Коли це число буде досягнуто, найстарішу резервну копію буде видалено, щоб звільнити місце для останньої резервної копії. Залиште поле порожнім, щоб зберегти всі резервні копії.

en: Your @scheme stream is not configured.
uk: Ваш потік @scheme не налаштовано.

en: <p><strong>Backup and Migrate</strong> makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported. The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the @restore, or you can use a database tool such as @phpmyadmin or the mysql command line command. Access for backup migrate is controlled by module permissions, contact the administrator or any privileged user to get access to full module features.</p>
uk: <p><strong>Резервне копіювання та міграція</strong> полегшує завдання резервного копіювання бази даних Drupal і переміщення даних з однієї інсталяції Drupal до іншої. Він забезпечує функцію резервного копіювання всієї бази даних у файл або завантаження, а також відновлення з попередньої резервної копії. Також можливо запланувати операцію резервного копіювання. Також підтримується стиснення файлів резервних копій. Файли резервної копії бази даних, створені за допомогою цього модуля, можна імпортувати в цю чи будь-яку іншу інсталяцію Drupal за допомогою @restore, або можна скористатися інструментом бази даних, таким як @phpmyadmin або командою командного рядка mysql. Доступ для резервного копіювання міграції контролюється дозволами модуля. Зверніться до адміністратора або будь-якого привілейованого користувача, щоб отримати доступ до повних функцій модуля.</p>

en: <h3>@title</h3><p>Use this form to run simple @manual of your database. Visit the @documentation for more help using this module.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Використовуйте цю форму, щоб запустити простий @manual бази даних. Відвідайте @documentation, щоб дізнатися більше про використання цього модуля.</p>

en: Backup Tab - Quick Backup
uk: Вкладка «Резервне копіювання» — швидке резервне копіювання

en: <h3>@title</h3><p>Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any @profile saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Скористайтеся цією формою, щоб запустити ручне резервне копіювання бази даних із більш розширеними параметрами. Якщо є збережені @profile, можна завантажити їх налаштування. Можна зберегти будь-які зміни, внесені в ці налаштування, як новий профіль налаштувань.</p>

en: Backup Tab - Advanced Backup
uk: Вкладка «Резервне копіювання» — розширене резервне копіювання

en: <h3>@title</h3><p>Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as @phpmyadmin.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Завантажте резервну копію та перенесіть файл резервної копії. Функція відновлення не працюватиме з дампами бази даних з інших джерел, таких як @phpmyadmin.</p>

en: <h3>@title</h3><p>Backups are the places you can save your backup files to or them load from.</p><p>Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the @destination tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Резервні копії – це місця, де ви можете зберігати резервні копії файлів або звідки їх завантажувати.</p><p> Файли можна зберегти в каталозі на вебсервері, завантажити на робочий стіл або надіслати електронною поштою на вказану адресу електронної пошти. На вкладці @destination можна створювати, видаляти та редагувати місця призначення або перелічувати файли, для яких уже створено резервні копії, у доступні місця призначення.</p>

en: <h3>@title</h3><p>Settings are profile. Settings store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in @schedules and for @manual.</p><p>You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the 'Save these settings' button on the advanced backup page.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Налаштування є профілями. Параметри зберігають  налаштування виключення таблиці, а також налаштування імені файлу резервної копії, параметри стиснення та позначки часу. Можна використовувати профілі в @schedules і для @manual.</p><p> Можна створити нові профілі за допомогою вкладки додавання профілів або натиснувши кнопку «Зберегти ці налаштування» на сторінці розширеного резервного копіювання.</p>

en: Settings Tab - Settings Profiles
uk: Вкладка «Налаштування» - Профілі налаштувань

en: quick backups
uk: швидкі резервні копії

en: Settings Tab - Destinations
uk: Вкладка «Налаштування» — Місця призначення

en: <h3>@title</h3><p>Sources store your source settings you want to backup, for now is available 4 default sources to use. Follow module issues list for new source features.</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Джерела зберігають налаштування джерела, які хочете зарезервувати, наразі доступні 4 джерела за замовчуванням для використання. Дотримуйтеся списку проблем модуля, щоб дізнатися про нові функції джерела.</p>

en: Settings Tab - Sources
uk: Вкладка «Налаштування» - Джерела

en: Create or import backups of your project database or files
uk: Створюйте або імпортуйте резервні копії бази даних проєкту або файлів

en: Backup and Migrate profile
uk: Профіль резервного копіювання та перенесення

en: Backup and Migrate Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри

en: Encrypt File
uk: Зашифрувати файл

en: Decrypt file
uk: Розшифруйте файл

en: Password for encrypting / decrypting the file
uk: Пароль для шифрування / розшифрування файлу

en: Encryption Password
uk: Пароль шифрування

en: Decryption Password
uk: Пароль розшифрування

en: This will permanently remove %backupId from %destination_name.
uk: Це назавжди видалить %backupId з %destination_name.

en: Back up the Drupal database.
uk: Резервне копіювання бази даних Drupal.

en: <h3>@title</h3><p>Automatically backup up your database on a regular schedule using @cron.</p><p>Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specify a number of files to keep other backup files in that schedule's @destination will get deleted</strong>.<p>
uk: <h3>@title</h3><p> Регулярно створюйте резервні копії бази даних за допомогою @cron.</p><p> Кожен розклад запускатиметься максимум один раз на запуск крону, тому вони не запускатимуться частіше, ніж налаштовано для запуску крону. Якщо вказано кількість резервних копій, які потрібно зберігати за розкладом, старі резервні копії буде видалено, коли створюватимуться нові. <strong>Якщо вказати кількість файлів для збереження інших файлів резервних копій у @destination цього розкладу, буде видалено</strong> .<p>

en: <h3>@title</h3><p>Destinations store your custom created destination settings as backup server folders or external clouds (Clouds destinations are in work, check the module issues lists).</p>
uk: <h3>@title</h3><p> Місце призначення зберігають створені користувачем параметри призначення як теки сервера резервного копіювання або зовнішні хмари (цільові місця в хмарах працюють, перевірте списки проблем модуля).</p>

en: Backup Migrate Directory Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри каталогу

en: Backup Migrate DefaultDB Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри DefaultDB

en: Backup Migrate DrupalFiles Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри DrupalFiles

en: Backup Migrate EntireSite Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри EntireSite

en: Backup Migrate FileDirectory Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри FileDirectory

en: Backup Migrate MySQL Settings
uk: Резервне копіювання і перенесення: Параметри MySQL

en: In order to encrypt backup files, please install the Defuse PHP-encryption library via Composer with the following command: <code>composer require defuse/php-encryption</code>. See the <a href="@docs">Defuse PHP Encryption Documentation Page</a> for more information.
uk: Щоб зашифрувати файли резервних копій, установіть бібліотеку PHP-шифрування Defuse через Composer за допомогою такої команди: <code>composer require defuse/php-encryption</code> . Для отримання додаткової інформації перегляньте <a href="@docs">сторінку документації щодо шифрування PHP Defuse</a> .

en: It is recommended to not use the "Entire site" backup as it has a tendency of failing on anything but the tiniest of sites. Hopefully this will be fixed in a future release.
uk: Рекомендується не використовувати резервну копію «Весь сайт», оскільки вона має тенденцію викликати збій на будь-яких сайтах, крім найменших. Сподіваємось, це буде виправлено в майбутньому випуску.

en: Entire Site (do not use)
uk: Весь сайт (не використовувати)

en: Back up the entire Drupal site. This is not recommended for use on most sites, hopefully it will be fixed in a future release.
uk: Створити резервну копію всього сайту Drupal. Це не рекомендовано для використання на більшості сайтів, сподіваємось, це буде виправлено в майбутньому випуску.

en: All backups
uk: Всі резервні копії

en: Choose the backup source.
uk: Виберіть джерело резервного копіювання.

en: Choose the backup settings profile.
uk: Виберіть профіль налаштувань резервного копіювання.

en: Choose the destination.
uk: Виберіть місце призначення.

en: Choose the schedule backup you want to run.
uk: Виберіть розклад резервного копіювання, який ви хочете запустити.

en: Backup finished with failure
uk: Резервне копіювання завершено з помилкою

en: Exception Message:
uk: Повідомлення про виняток:

en: The Backup Destination "Download" does not support taking the site offline during backup.
uk: Місце резервного копіювання «Завантаження» не підтримує переведення сайту в автономний режим під час резервного копіювання.
