BaseCore (1.0.0-beta3) - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Layout
fr: Mise en page

en: Separator
fr: Séparateur

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Effects
fr: Effets

en: Qty
fr: Qté

en: By
fr: Par

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Banner
fr: Bannière

en: Pattern
fr: Motif

en: Show
fr: Afficher

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Buttons
fr: Boutons

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Red
fr: Rouge

en: Fade
fr: Fondu

en: on
fr: activé

en: Gray
fr: Gris

en: Purple
fr: Violet

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Pink
fr: Rose

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Local
fr: Locale

en: Featured
fr: Recommandés

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Fixed Width
fr: Largeur fixe

en: Yellow
fr: Jaune

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: wide
fr: large

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Search...
fr: Chercher...

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer Top
fr: Haut du pied de page

en: Dark
fr: Sombre

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Headings
fr: Titres

en: Close message
fr: Fermer le message

en: Wide
fr: Large

en: Footer Third
fr: Troisième pied de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fr: Un thème flexible, adaptatif, <em>mobile first</em>  permettant le changement de couleur composé de plusieurs régions.

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Colored
fr: Coloré

en: First page
fr: Première page

en: Slideout
fr: Glisser

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: Highlighted Top
fr: Mise en évidence de haut de page
