BaseCore (1.0.0-rc2) - en to uk translation catalogue (109 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Images
uk: Зображення

en: Content
uk: Вміст

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Legal
uk: Правила сайту

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Menu
uk: Меню

en: Layout
uk: Макет

en: Separator
uk: Розділювач

en: Basic Settings
uk: Основні налаштування

en: Page
uk: Сторінка

en: Bottom
uk: Знизу

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Normal
uk: Звичайне

en: Effects
uk: Ефекти

en: Qty
uk: К-ть

en: By
uk: від

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Banner
uk: Банер

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Show
uk: Показати

en: Breadcrumb separator
uk: Роздільник рядка навіґації

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Content Top
uk: Вміст зверху

en: Content Bottom
uk: Вміст знизу

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Red
uk: Червоний

en: Fade
uk: Згасання

en: Full Width
uk: Максимальна ширина

en: on
uk: увімкнено

en: Gray
uk: Сірий

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Slogan
uk: Гасло

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Pink
uk: Рожевий

en: Global
uk: Глобальне

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Local
uk: Локаль

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Main Content
uk: Основний вміст

en: Fixed Width
uk: Фіксована ширина

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Font Settings
uk: Установки шрифтів

en: slide
uk: слайд

en: mobile
uk: мобільний

en: Go Home
uk: В домашній каталог

en: Positioning
uk: Позиціонування

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: wide
uk: широкий

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Footer Bottom
uk: Низ нижнього колонтитула

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Sidebar First
uk: Перша бічна панель

en: Color Schemes
uk: Схеми кольорів

en: Search...
uk: Пошук...

en: System Messages
uk: Системні повідомлення

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Footer Top
uk: Верх нижнього колонтитула

en: Dark
uk: Темний

en: Sidebar Second
uk: Друга бічна панель

en: Header First
uk: Перший верхній колонтитул

en: Header Second
uk: Другий верхній колонтитул

en: Footer First
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer Second
uk: Другий нижній колонтитул

en: desktop
uk: робочий стіл

en: Headings
uk: Заголовки

en: Close message
uk: Повідомлення про закриття

en: Wide
uk: Широкий

en: Scroll to top
uk: Прокручування нагору

en: Footer Third
uk: Нижній колонтитул 3

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Tint
uk: Затінення

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
uk: Гнучка, адаптивна тема, з великою кількістю областей та можливістю зміни кольору, з підтримкою компоновки "mobile-first" (в першу чергу для мобільних пристроїв).

en: Bullets
uk: Кульки

en: Hero
uk: Герой

en: Rounded
uk: Округленість

en: Full Screen
uk: Повний екран

en: First page
uk: Перша сторінка

en: tablet
uk: планшет

en: Slideout
uk: Висувний

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key

en: Highlighted Top
uk: Виділена верхня
