Drupal AlternativeCommerce (Basket) (2.1.5) - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: yes
ja: はい

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Currency
ja: 通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Field
ja: フィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: link
ja: リンク

en: Options
ja: オプション

en: no
ja: いいえ

en: Create
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Filter
ja: フィルター

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Price
ja: 価格

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Amount
ja: 量

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Payment
ja: 決済

en: Display title
ja: タイトルを表示

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Color
ja: 色

en: Select all
ja: 全て選択

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Template
ja: テンプレート

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Discount
ja: 割引

en: Order history
ja: 注文履歴

en: Product
ja: 商品

en: Products
ja: 商品

en: Orders
ja: 注文

en: Templates
ja: テンプレート

en: Apply
ja: 適用

en: Translation
ja: 翻訳

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Permission
ja: 権限

en: Rate
ja: 税率

en: Service
ja: サービス

en: Restore
ja: 復元

en: Offset
ja: オフセット

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Save translations
ja: 翻訳文字列の保存

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Shipping cost
ja: 配送費用

en: Continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: View order
ja: 注文を表示

en: Add to order
ja: 注文に追加

en: Reload page
ja: ページを再読込

en: Form mode
ja: フォームモード

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Sum
ja: 合計

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Mask
ja: マスク

en: String contains
ja: 含まれる文字列

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ja: 検索したい文字列を入力してください。 大文字と小文字は区別されますので注意してください。 空欄のまま検索すると、すべての文字列を表示します。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: Filter translatable strings
ja: フィルターで翻訳可能な文字列

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Add a product
ja: 製品を追加

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: The strings have been saved.
ja: 文字列を保存しました。

en: In Context
ja: コンテクスト内

en: Link to the @entity_label
ja: @entity_labelへのリンク

en: Confirm removal
ja: 削除を確認
