Drupal AlternativeCommerce (Basket) (2.1.9) - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: yes
id: ya

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: link
id: tautan

en: Options
id: Opsi

en: no
id: tidak

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Source string
id: Untai sumber

en: Delete all
id: Hapus semua

en: Widget
id: Piranti

en: Price
id: Harga

en: Amount
id: Jumlah

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Payment
id: Pembayaran

en: Display title
id: Judul tampilan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Color
id: Warna

en: Select all
id: Pilih semua

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: from
id: dari

en: Discount
id: Diskon

en: Product
id: Produk

en: Products
id: Produk

en: Orders
id: Pesanan

en: Templates
id: Templat

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Offset
id: Letak

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Save translations
id: Simpan terjemahan

en: Radios
id: Radio

en: Continue shopping
id: Lanjutkan belanja

en: Form mode
id: Mode borang

en: Text settings
id: Pengaturan teks

en: Sum
id: Jumlah

en: Displays rows in a table.
id: Menampilkan baris - baris pada sebuah tabel.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Mask
id: <em>Mask</em>

en: String contains
id: String berisi

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
id: Biarkan kosong untuk menunjukkan semua untai. Pencariannya peka huruf besar/kecil.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: Filter translatable strings
id: Filter string yang dapat diterjemahkan

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Add a product
id: Buat produk

en: Asc
id: Urutan turun

en: Not specified
id: Tidak spesifik

en: The strings have been saved.
id: String-string sudah disimpan.

en: In Context
id: Dalam Konteks

en: Link to the @entity_label
id: Tautan ke @entity_label
