Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-10.1-alpha1) - en to id translation catalogue (108 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Edit
id: Sunting

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: States
id: Status

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Event type
id: Jenis acara

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: State
id: Status

en: Calendar
id: Kalender

en: Events
id: Acara

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Sun
id: Min

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Upcoming events
id: Acara yang akan datang

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Color
id: Warna

en: Optional
id: Pilihan

en: Pattern
id: Pola

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Change
id: ubah

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Changed
id: Berubah

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Loading...
id: Memuat...

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Apply
id: Terapkan

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Dates
id: Tanggal

en: Bundle
id: Bundel

en: exposed
id: terekspos

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Save and publish
id: Simpan dan publikasikan

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Asc
id: Urutan turun

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: grouped
id: terkelompok

en: Save and keep published
id: Simpan dan tetap terbitkan

en: Save and unpublish
id: Simpan dan batalkan publikasi

en: Save as unpublished
id: Simpan sebagai bukan dipublikasi

en: Save and keep unpublished
id: Simpan dan tetap tidak dipublikasi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: @title (value @number)
id: @title (bernilai @number)
