Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.0-beta1) - en to pl translation catalogue (124 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Value
pl: Wartość

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Quantity
pl: Ilość

en: Edit
pl: Edytuj

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: None
pl: Brak

en: Types
pl: Typy

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Update
pl: Aktualizuj

en: View
pl: Widok

en: Event
pl: Termin

en: Remove item
pl: Usuń element

en: States
pl: Statusy

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Created
pl: Utworzono

en: All
pl: Wszystko

en: Date format
pl: Format daty

en: Published
pl: Opublikowane

en: Authored by
pl: Autor

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: End Date
pl: Data końcowa

en: State
pl: Stan

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Mon
pl: pon.

en: Tue
pl: wt.

en: Wed
pl: śr.

en: Thu
pl: czw.

en: Fri
pl: pt.

en: Sat
pl: sob.

en: Sun
pl: ndz.

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Color
pl: Kolor

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: Operation
pl: Czynność

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: Granularity
pl: Precyzja

en: Unit
pl: Jednostka

en: Delete State
pl: Usuń status

en: Units
pl: Jednostki

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Not published
pl: Nie do publikacji

en: Add type
pl: Dodaj typ

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Loading...
pl: Wczytuję...

en: Mandatory
pl: Wymagane

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Add another item
pl: Dodaj kolejne

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Locked
pl: Zablokowany

en: About
pl: O stronie

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Create @name
pl: Utwórz @name

en: Start month
pl: Początkowy miesiąc

en: Start year
pl: Rok początkowy

en: End year
pl: Rok końcowy

en: exposed
pl: udostępniony

en: Booking
pl: Rezerwacja

en: Add event
pl: Dodaj zdarzenie

en: Machine name.
pl: Nazwa wewnętrzna.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pl: Niepoprawna nazwa wewnętrzna. Wprowadź nazwę inną niż %invalid.

en: Save and publish
pl: Zapisz i publikuj

en: Weight for row @number
pl: Waga wiersza @number

en: Owned by @name
pl: Należy do @name

en: Created @date
pl: Utworzono @date

en: New order
pl: Nowe zamówienie

en: Updated @date
pl: Zaktualizowano @date

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pl: Pozwala użytkownikom wykonywać dowolne akcje na @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pl: Tworzenie @entity_type dowolnego typu

en: Edit own @entity_type of any type
pl: Tworzenie własnych @entity_type dowolnego typu

en: Edit any @entity_type of any type
pl: Edycja dowolnych @entity_type dowolnego typu

en: View own @entity_type of any type
pl: Przeglądanie własnych @entity_type dowolnego typu

en: View any @entity_type of any type
pl: Przeglądanie dowolnych @entity_type dowolnego typu

en: Create %bundle @entity_type
pl: Tworzenie %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pl: Edycja własnych %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
pl: Edycja dowolnych %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pl: Przeglądanie własnych %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
pl: Przeglądanie dowolnych  %bundle @entity_type

en: Unit types that can be referenced
pl: Typy jednostek, które mogą być wskazane

en: Unit Type
pl: Typ jednostki

en: Administer booking types
pl: Administracja typami rezerwacji

en: Book units
pl: Jednostki rezerwacji

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pl: Data w formacie WWRRMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pl: Data w formacie MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pl: Data w formacie DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pl: Data w formacie TT (01 - 53).

en: grouped
pl: pogrupowane

en: Langcode
pl: Kod języka

en: Save and keep published
pl: Zapisz i wciąż publikuj

en: Save and unpublish
pl: Zapisz i zakończ publikację

en: Save as unpublished
pl: Zapisz i nie publikuj

en: Save and keep unpublished
pl: Zapisz i wciąż nie publikuj

en: Last saved
pl: Ostatnio zapisano

en: Not saved yet
pl: Jeszcze nie zapisano

en: Target entity type
pl: Typ encji docelowej

en: @title (value @number)
pl: @title (wartość @number)
