Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-alpha1) - en to da translation catalogue (145 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Value
da: Værdi

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Quantity
da: Mængde

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: Types
da: Typer

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Update
da: Opdatér

en: View
da: Vis

en: Event
da: Begivenhed

en: States
da: Tilstande

en: Continue
da: Fortsæt

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Date format
da: Datoformat

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Published
da: Udgivet

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Calendar
da: Kalender

en: Events
da: Begivenheder

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Color
da: Farve

en: Optional
da: Valgfrit

en: Pattern
da: Mønster

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Granularity
da: Granularitet

en: Unit
da: Enhed

en: Delete State
da: Slet tilstand

en: Units
da: Enheder

en: Changed
da: Ændret

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: Apply
da: Udfør

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: About
da: Om

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Create @name
da: Opret @name

en: Dates
da: Datoer

en: Start month
da: Startmåned

en: Start year
da: Start år

en: End year
da: Slut år

en: exposed
da: blotlagt

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Booking
da: Reservation

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Save and publish
da: Gem og udgiv

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Owned by @name
da: Ejet af @name

en: Created @date
da: Oprettet @date

en: New order
da: Ny ordre

en: Updated @date
da: Opdateret @date

en: Asc
da: Stigende

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
da: Giver brugerne mulighed for at udføre alle handlinger på @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
da: Opret @entity_type af enhver type

en: Edit own @entity_type of any type
da: Redigér egne @entity_type af enhver type

en: Edit any @entity_type of any type
da: Redigér alle @entity_type af enhver type

en: View own @entity_type of any type
da: Vis egne @entity_type af enhver type

en: View any @entity_type of any type
da: Vis alle @entity_type af enhver type

en: Create %bundle @entity_type
da: Opret %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
da: Redigér egne %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
da: Redigér alle %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
da: Vis egne %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
da: Vis alle %bundle @entity_type

en: Edit Booking
da: Rediger reservationen

en: Event Management
da: Håndtér begivenheder

en: Unit types that can be referenced
da: Enhedstyper som der kan henvises til

en: Unit Type
da: Enhedstype

en: Delete Booking
da: Fjern reservation

en: Administer booking types
da: Vedligehold reservationstyper

en: Book units
da: Reservér enheder

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: grouped
da: grupperet

en: Add to price
da: Tilføj til pris

en: Subtract from price
da: Træk fra pris

en: Replace price
da: Erstat pris

en: Increase price by % amount
da: Forøg pris med %

en: Decrease price by % amount
da: Reducér pris med %

en: Delete own %bundle @entity_type
da: Slet egne %bundle @entity_type.

en: Delete any %bundle @entity_type
da: Slet alle %bundle @entity_type.

en: Save and keep published
da: Gem og hold publiceret

en: Save and unpublish
da: Gem og afpublicér

en: Save as unpublished
da: Gem som upubliceret

en: Save and keep unpublished
da: Gem og behold som upubliceret

en: With selection
da: Handling

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Bypass access to @entity_type
da: Omgå adgang til @entity_type

en: Delete own @entity_type of any type
da: Slet egne @entity_type af enhver type.

en: Delete any @entity_type of any type
da: Slet alle typer @entity_type.

en: Add to price per night
da: Tilføj til pris pr. nat

en: Subtract from price per night
da: Træk fra pris pr. nat

en: @title (value @number)
da: @title (værdi @number)
