Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-alpha1) - en to fr translation catalogue (148 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Quantity
fr: Quantité

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: States
fr: États

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Date format
fr: Format de date

en: Block
fr: Bloc

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Published
fr: Publié

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: State
fr: État

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Events
fr: Évènements

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Color
fr: Couleur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Pattern
fr: Motif

en: Operation
fr: Opération

en: Duration
fr: Durée

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Granularity
fr: Granularité

en: Unit
fr: Unité

en: Delete State
fr: Supprimer l'état

en: Unit type
fr: Type d'unité

en: Units
fr: Unités

en: Nights
fr: Nuits

en: Changed
fr: Modifié

en: Not published
fr: Non publié

en: Add type
fr: Ajouter un type

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Raw
fr: Brut

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Event Start
fr: Début de l'Évènement

en: Bundle
fr: Type

en: Start month
fr: Commencer le mois

en: Start year
fr: Année de début

en: End year
fr: Année de fin

en: exposed
fr: exposé

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Booking
fr: Réservation

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Edit event
fr: Modifier l'Évènement

en: Event End
fr: Fin de l'Évènement

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Save and publish
fr: Enregistrer et publier

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Owned by @name
fr: Détenu par @name

en: Created @date
fr: Créé(e) le @date

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: Updated @date
fr: Mis(e) à jour le @date

en: Master
fr: Principal

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fr: Autorise les utilisateurs à effectuer n'importe quelle action sur @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
fr: Créer @entity_type de n'importe quel type

en: Edit own @entity_type of any type
fr: Modifier ses @entity_type de n'importe quel type

en: Edit any @entity_type of any type
fr: Modifier tout @entity_type de n'importe quel type

en: View own @entity_type of any type
fr: Voir ses @entity_type de n'importe quel type

en: View any @entity_type of any type
fr: Voir tout @entity_type de n'importe quel type

en: Create %bundle @entity_type
fr: Créer %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
fr: Modifier ses propres %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
fr: Modifier tous les %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
fr: Voir ses %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
fr: Voir tous les %bundle @entity_type

en: Delete Booking
fr: Supprimer la réservation

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: grouped
fr: groupés

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: On Request
fr: Sur demande

en: Save and keep published
fr: Enregistrer et maintenir publié

en: Save and unpublish
fr: Enregistrer et dépublier

en: Save as unpublished
fr: Enregistrer comme non publié

en: Save and keep unpublished
fr: Enregistrer et maintenir non publié

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: Target Entity Type
fr: Type d'entité cible

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: @title (value @number)
fr: @title (valeur @number)

en: No charge
fr: Gratuit
