Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-alpha3) - en to es translation catalogue (128 entries)

en: Status
es: Estado

en: Delete
es: Eliminar

en: Value
es: Valor

en: Group
es: Grupo

en: Type
es: Tipo

en: Author
es: Autor

en: Cancel
es: Cancelar

en: Quantity
es: Cantidad

en: Edit
es: Editar

en: Hourly
es: Cada hora

en: Daily
es: Diariamente

en: Weekly
es: Semanalmente

en: Monthly
es: Mensualmente

en: None
es: Ninguno

en: Types
es: Tipos

en: Name
es: Nombre

en: Label
es: Etiqueta

en: Update
es: Actualizar

en: View
es: Ver

en: Event
es: Evento

en: States
es: Estados

en: Continue
es: Continuar

en: Created
es: Creado

en: All
es: Todo(s)

en: Date format
es: Formato de fecha

en: Event type
es: Tipo de evento

en: Published
es: Publicado

en: Authored by
es: Escrito por

en: Start Date
es: Fecha inicial

en: End Date
es: Fecha Final

en: State
es: Estado

en: Calendar
es: Calendario

en: Events
es: Eventos

en: Mon
es: Lun

en: Tue
es: Mar

en: Wed
es: Mié

en: Thu
es: Jue

en: Fri
es: Vie

en: Sat
es: Sáb

en: Sun
es: Dom

en: January
es: Enero

en: February
es: Febrero

en: March
es: Marzo

en: April
es: Abril

en: May
es: Mayo

en: June
es: Junio

en: July
es: Julio

en: August
es: Agosto

en: September
es: Septiembre

en: October
es: Octubre

en: November
es: Noviembre

en: December
es: Diciembre

en: Start date
es: Fecha de inicio

en: End date
es: Fecha final

en: Configuration
es: Configuración

en: Optional
es: Opcional

en: Pattern
es: Patrón

en: Operation
es: Operación

en: Duration
es: Duración

en: Authoring information
es: Información de autoría

en: Authored on
es: Fecha de autoría

en: Are you sure you want to delete %name?
es: ¿Seguro que desea borrar %name ?

en: Granularity
es: Nivel de detalle

en: Unit
es: Unidad

en: Delete State
es: Borrar estado

en: Unit type
es: Tipo de unidad

en: Units
es: Unidades

en: Nights
es: Noches

en: Changed
es: Modificado

en: Not published
es: No publicado

en: Add type
es: Agregar tipo

en: Unpublished
es: Sin publicar

en: Loading...
es: Cargando...

en: Mandatory
es: Obligatorio

en: Apply
es: Aplicar

en: Add another item
es: Añadir otro elemento

en: Raw
es: Sin modificar <em>(raw)</em>

en: Machine name
es: Nombre de sistema

en: Locked
es: Bloqueado

en: About
es: Acerca de

en: - Select -
es: - Seleccionar -

en: Create @name
es: Crear @name

en: Start month
es: Mes de inicio

en: Start year
es: Año de inicio

en: End year
es: Año de finalización

en: exposed
es: expuesto

en: Add event
es: Agregar evento

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
es: Nombre de sistema no válido. Indique un nombre distinto de %invalid.

en: Event Type
es: Tipo de Evento

en: Save and publish
es: Guardar y publicar

en: Weight for row @number
es: Peso para la fila @number

en: Created @date
es: Creado @date

en: New order
es: Nuevo pedido

en: Updated @date
es: Actualizado @date

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
es: Permitir a los usuarios realizar cualquier acción sobre @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
es: Crear @entity_type de cualquier tipo

en: Edit own @entity_type of any type
es: Editar @entity_type propio de cualquier tipo

en: Edit any @entity_type of any type
es: Editar cualquier @entity_type de cualquier tipo

en: View own @entity_type of any type
es: Ver @entity_type propio de cualquier tipo

en: View any @entity_type of any type
es: Ver cualquier @entity_type de cualquier tipo

en: Create %bundle @entity_type
es: Crear %bundle de @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
es: Editar %bundle propio de @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
es: Editar cualquier %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
es: Ver propio %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
es: Ver cualquier %bundle @entity_type

en: Edit Booking
es: Editar reserva

en: Event Management
es: Gestor de eventos

en: Date in the form of CCYYMMDD.
es: Fecha con la forma SSAAMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
es: Fecha con la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
es: Fecha en el formato YYYY

en: Date in the form of MM (01 - 12).
es: Fecha el el formato MM (01-12)

en: Date in the form of DD (01 - 31).
es: Fecha en el formato DD (01-31)

en: Date in the form of WW (01 - 53).
es: Fecha en el formato WW (01-53)

en: grouped
es: agrupados

en: Langcode
es: Código del idioma

en: Add to price
es: Añadir al precio

en: Subtract from price
es: Restar al precio

en: Replace price
es: Sustituir Precio

en: Increase price by % amount
es: Incrementar el precio en %

en: Decrease price by % amount
es: Reducir el precio en %

en: Save and keep published
es: Guardar y mantener publicado.

en: Save and unpublish
es: Guardar y anular la publicación

en: Save as unpublished
es: Guardar sin publicar

en: Save and keep unpublished
es: Guardar y mantener sin publicar

en: Last saved
es: Guardado por última vez

en: Not saved yet
es: Sin guardar todavía

en: Target entity type
es: Tipo de entidad destino

en: @title (value @number)
es: @title (valor @number)
