Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-alpha3) - en to tr translation catalogue (99 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Quantity
tr: Miktar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Types
tr: Tipler

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Event
tr: Olay

en: States
tr: Durumlar

en: Continue
tr: Devam et

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Published
tr: Yayında

en: Authored by
tr: Yazan

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: State
tr: Durum

en: Calendar
tr: Takvim

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sa

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cu

en: Sat
tr: Ct

en: Sun
tr: Paz

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Color
tr: Renk

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Operation
tr: İşlem

en: Duration
tr: Süre

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Unit
tr: Birim

en: Units
tr: Birimler

en: Changed
tr: Değişti

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Add type
tr: Tür ekle

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Apply
tr: Uygula

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: exposed
tr: açıkça

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: Save and publish
tr: Kaydet ve yayımla

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Add to price
tr: Ücrete ekle

en: Save and keep published
tr: Kaydet ve yayımlanmış olarak tut.

en: Save and unpublish
tr: Kaydet ve yayından kaldır

en: Save as unpublished
tr: Yayından kaldırılmış olarak kaydet

en: Save and keep unpublished
tr: Kaydet ve yayından kaldırılmış olarak sakla

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Add to price per night
tr: Her gece için ücrete ekle

en: @title (value @number)
tr: @title (@number değeri)
