Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-beta1) - en to hu translation catalogue (131 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Value
hu: Érték

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Hourly
hu: Óránként

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: Types
hu: Típusok

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Update
hu: Frissítés

en: View
hu: Megtekintés

en: Event
hu: Esemény

en: Remove item
hu: Elem eltávolítása

en: ID
hu: Azonosító

en: States
hu: Állapotok

en: Continue
hu: Folytatás

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Event type
hu: Eseménytípus

en: Published
hu: Közzétéve

en: Authored by
hu: Szerző

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: State
hu: Állapot

en: Calendar
hu: Naptár

en: Events
hu: Események

en: Mon
hu: h

en: Tue
hu: k

en: Wed
hu: sze

en: Thu
hu: cs

en: Fri
hu: p

en: Sat
hu: szo

en: Sun
hu: v

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: máj

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Color
hu: Szín

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Pattern
hu: Minta

en: Operation
hu: Művelet

en: Duration
hu: Időtartam

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Granularity
hu: Finomság

en: Unit
hu: Egység

en: Delete State
hu: Állapot törlése

en: Units
hu: Mértékegységek

en: Changed
hu: Módosítva

en: Not published
hu: Rejtett

en: Add type
hu: Típus hozzáadása

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Mandatory
hu: Szükséges

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Raw
hu: Nyers

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Locked
hu: Zárolt

en: About
hu: Leírás

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Start month
hu: Kezdeti hónap

en: Start year
hu: Kezdőév

en: End year
hu: Záróév

en: exposed
hu: felfedett

en: Add event
hu: Esemény hozzáadása

en: Add unit
hu: Szervezeti egység hozzáadása

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
hu: %invalid érvénytelen programok által használt név.

en: Save and publish
hu: Mentés és publikálás

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Owned by @name
hu: Tulajdonos: @name

en: Created @date
hu: Létrehozva: @date

en: New order
hu: Új rendelés

en: Updated @date
hu: Frissítve: @date

en: - Select a field -
hu: - Mező kiválasztása -

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók bármilyen műveletet végrehajthassanak @entity_type entitáson.

en: Create @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type létrehozása

en: Edit own @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú saját @entity_type szerkesztése

en: Edit any @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type szerkesztése

en: View own @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú saját @entity_type megtekintése

en: View any @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type megtekintése

en: Create %bundle @entity_type
hu: %bundle @entity_type létrehozása

en: Edit own %bundle @entity_type
hu: Saját %bundle @entity_type szerkesztése

en: Edit any %bundle @entity_type
hu: Bármilyen %bundle @entity_type szerkesztése

en: View own %bundle @entity_type
hu: Saját %bundle @entity_type megtekintése

en: View any %bundle @entity_type
hu: Bármilyen %bundle @entity_type megtekintése

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hu: A dátum ÉÉÉÉHHNN formátumban.

en: Date in the form of YYYYMM.
hu: A dátum ÉÉÉÉHH formátumban.

en: Date in the form of YYYY.
hu: A dátum ÉÉÉÉ formátumban.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hu: A dátum HH formátumban (01–12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hu: A dátum NN formátumban (01–31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hu: A dátum WW formátumban (01–53).

en: grouped
hu: csoportosított

en: Langcode
hu: Nyelvkód

en: On Request
hu: Előjegyzés

en: The human-readable name of this type.
hu: Ezen típus emberek számára olvasható neve.

en: Save and keep published
hu: Mentés és megtartás közzétettként

en: Save and unpublish
hu: Mentés és elrejtés

en: Save as unpublished
hu: Mentés rejtettként

en: Save and keep unpublished
hu: Mentés és megtartás rejtettként

en: Last saved
hu: Utoljára mentve

en: Not saved yet
hu: Nem volt még mentve

en: Target Entity Type
hu: Cél entitástípus

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: @title (value @number)
hu: @title (@number érték)

en: Update value
hu: Érték frissítése

en: Delete Type
hu: Típus törlése
