Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-beta1) - en to pt translation catalogue (72 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Edit
pt: Editar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Por mês

en: None
pt: Nenhum

en: Types
pt: Tipos

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: States
pt: Estados

en: Continue
pt: Continuar

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Date format
pt: Formato de data

en: Published
pt: Publicado

en: Authored by
pt: Criado por

en: State
pt: Estado

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: May
pt: Maio

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Configuration
pt: Configuração

en: Color
pt: Cor

en: Optional
pt: Opcional

en: Pattern
pt: Padrão

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Units
pt: Unidades

en: Changed
pt: Alterado

en: Not published
pt: Não publicado

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Create @name
pt: Criar @name

en: exposed
pt: expostos

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: grouped
pt: agrupado

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)
