Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1) - en to uk translation catalogue (152 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Quantity
uk: Кількість

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: None
uk: Немає

en: Types
uk: Типи

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: Event
uk: Подія

en: Remove item
uk: Вилучити елемент

en: States
uk: Стани

en: Continue
uk: Продовжити

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Date format
uk: Формат дати

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Event type
uk: Тип події

en: Published
uk: Опубліковано

en: Authored by
uk: Автор

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Calendar
uk: Календар

en: Events
uk: Події

en: Mon
uk: пн

en: Tue
uk: вт

en: Wed
uk: ср

en: Thu
uk: чт

en: Fri
uk: пт

en: Sat
uk: сб

en: Sun
uk: нд

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Upcoming events
uk: Трапиться незабаром

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Color
uk: Колір

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Granularity
uk: Точність

en: Unit
uk: Одиниця

en: Delete State
uk: Вилучити стан

en: Unit type
uk: Тип одиниці

en: Units
uk: Одиниці

en: Changed
uk: Змінено

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Add type
uk: Додати тип

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: Apply
uk: Застосувати

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Locked
uk: Заблоковано

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Create @name
uk: @name: створити

en: Dates
uk: Дати

en: Bundle
uk: Пакет

en: Start month
uk: Початковий місяць

en: Start year
uk: Початковий рік

en: End year
uk: Кінцевий рік

en: exposed
uk: розкритий

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Add event
uk: Додати подію

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
uk: Неприпустима машино-читабельна назва. Введіть назву, що відрізняється від %invalid.

en: Event Type
uk: Тип події

en: Save and publish
uk: Зберегти та опублікувати

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Owned by @name
uk: Належить користувачу @name

en: Created @date
uk: Створено @date

en: New order
uk: Нове замовлення

en: Updated @date
uk: Оновлено @date

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
uk: Дозволити користувачам виконувати будь-яку дію з @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
uk: Створити @entity_type будь-якого типу

en: Edit own @entity_type of any type
uk: Редагувати власний @entity_type будь-якого типу

en: Edit any @entity_type of any type
uk: Редагування чийого завгодно типу сутності @entity_type будь-якого типу

en: View own @entity_type of any type
uk: Перегляд власного @entity_type будь-якого типу

en: View any @entity_type of any type
uk: Перегляд будь-якого @entity_type будь-якого типу

en: Create %bundle @entity_type
uk: Створити %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
uk: Редагувати власний %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
uk: Редагування будь-якого типу сутності @entity_type %bundle

en: View own %bundle @entity_type
uk: Перегляд власного %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
uk: Перегляд будь-якого %bundle @entity_type

en: Add Unit
uk: Додати одиницю

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
uk: Дата у форматі MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
uk: Дата у форматі DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
uk: Дата у форматі WW (01 - 53).

en: grouped
uk: груповано

en: Langcode
uk: Код мови

en: Are you sure you want to do this?
uk: Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: Delete own %bundle @entity_type
uk: Видалення власного %bundle @entity_type

en: Delete any %bundle @entity_type
uk: Видалення будь-якого %bundle @entity_type

en: The human-readable name of this type.
uk: Людиносприйнятна назва цього типу.

en: Save and keep published
uk: Зберегти та залишити опублікованим

en: Save and unpublish
uk: Зберегти та зняти з публікації

en: Save as unpublished
uk: Зберегти неопублікованим

en: Save and keep unpublished
uk: Зберегти і залишити неопублікованим

en: With selection
uk: З вибраним

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: @title (value @number)
uk: @title (значення @number)

en: Update value
uk: Оновити значення

en: Delete Type
uk: Видалити тип

en: Color must be a hexadecimal color value.
uk: Значення кольору має бути шістнадцятковим.
