Belgrade (3.0.0) - en to fr translation catalogue (109 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Login
fr: Identifiant

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Layout
fr: Mise en page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Colors
fr: Couleurs

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Appearance
fr: Apparence

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Close
fr: Fermer

en: Expires
fr: Expire

en: Fixed
fr: Fixe

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: White
fr: Blanc

en: Fade
fr: Fondu

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Cart
fr: Panier

en: Product
fr: Produit

en: Order Summary
fr: Résumé de la commande

en: Total:
fr: Total :

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Black
fr: Noir

en: Account
fr: Compte

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Regions
fr: Régions

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: Forgot Password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Body background color
fr: Couleur de fond du <body>

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Card
fr: Fiche

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Fluid
fr: Fluide

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Your shopping cart is empty.
fr: Votre panier est vide.

en: Dark
fr: Sombre

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Create your account
fr: Créez votre compte

en: Shipping information
fr: Informations d'expédition

en: @count items
fr: @count éléments

en: Last page
fr: Dernière page

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Narrow
fr: Étroit

en: Checkout progress
fr: Progression du parcours d'achat

en: Order summary
fr: Résumé de la commande

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: Set a password to save your details for next time.
fr: Définir un mot de passe pour enregistrer vos détails pour la prochaine fois.

en: Enter color in full hexadecimal format (#abc123).
fr: Saisir la couleur au format hexadécimal complet (#abc123).

en: Derivatives will be formed from this color.
fr: Des variantes seront calculées à partir de cette couleur.

en: @fieldName has changed to @fieldValue
fr: @fieldName a changé en @fieldValue

en: Primary base color
fr: Couleur primaire de base
