Bene (8.x-2.0) - en to hi translation catalogue (86 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Author
hi: लेखक

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: On
hi: चालू

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Help
hi: मदद

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Core
hi: कोर

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Search Keywords
hi: खोज का कीवर्ड

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Email
hi: ईमेल

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Other
hi: अन्य

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: External
hi: बाहरी

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Tools
hi: उपकरण

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Date/time
hi: तारीख/समय

en: author
hi: लेखक

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Style
hi: अंदाज

en: Glossary
hi: शब्दकोष

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Block type
hi: ब्लॉक प्रकार

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Default long date
hi: डिफ़ॉल्ट लंबे तारीख

en: Default medium date
hi: डिफ़ॉल्ट मध्यम तारीख

en: Default short date
hi: डिफ़ॉल्ट छोटा दिनांक

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Links related to the active user account
hi: सक्रिय उपयोगकर्ता खाते से संबंधित लिंक

en: Site information links
hi: साइट जानकारी लिंक

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक

en: User tool links, often added by modules
hi: उपयोगकर्ता टूल लिंक, अक्सर मॉड्यूल द्वारा जोड़े जाते हैं

en: Find and manage custom blocks.
hi: कस्टम ब्लॉक ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: All content, by letter.
hi: सभी सामग्री, पत्र द्वारा।
