Bene (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (107 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Disabled
pt: Desativado

en: On
pt: Ligado

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Search Keywords
pt: Procurar palavras-chave

en: Attachment
pt: Anexo

en: Utility
pt: Utilidade

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Last update
pt: Última atualização

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Introduction
pt: Introdução

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: Events
pt: Eventos

en: Other
pt: Outro

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: External
pt: Externo

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Date/time
pt: Data/tempo

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: Caption
pt: Legenda

en: Style
pt: Estilo

en: Glossary
pt: Glossário

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: News
pt: Notícias

en: Tabs
pt: Separadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Date range
pt: Intervalo das datas

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Embed
pt: Embebido

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Links related to the active user account
pt: Ligações relacionadas com a conta de utilizador ativa

en: Site information links
pt: Ligações de informação do site

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas do utilizador, geralmente adicionados por módulos

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos personalizados.

en: All content, by letter.
pt: Todo o conteúdo, por letra.

en: There are no custom blocks available.
pt: Não existem blocos personalizados disponíveis.

[ctx: PHP date format]
en: F j, Y
pt: d \d\e F \d\e Y

en: End date value
pt: Valor da data final

en: Create and store date ranges.
pt: Crie e armazene intervalos de data.

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: em contexto: Separador de intervalo de datas
