Bene (8.x-2.02) - en to it translation catalogue (95 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Disabled
it: Disattivato

en: On
it: Acceso

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Search Keywords
it: Chiavi di Ricerca

en: Attachment
it: Allegato

en: Email
it: E-mail

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Introduction
it: Introduzione

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Other
it: Altro

en: User login
it: Accesso utente

en: External
it: Esterna

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Feature
it: Funzionalità

en: Date/time
it: Data/ora

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: Caption
it: Didascalia

en: Style
it: Stile

en: Glossary
it: Glossario

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Blocks
it: Blocchi

en: Date range
it: Intervallo date

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Embed
it: Integra

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Access denied. You must log in to view this page.
it: Accesso negato. Devi effettuare il login per vedere questa pagina.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Find and manage custom blocks.
it: Trova e gestisci blocchi personalizzati.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.

en: There are no custom blocks available.
it: Non ci sono blocchi personalizzati disponibili.

en: End date value
it: Valore data di fine
