Bene (8.x-2.11) - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Core
nl: Kern

en: Section
nl: Sectie

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Search Keywords
nl: Zoekwoorden

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Email
nl: E-mail

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Add block
nl: Blok toevoegen

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Introduction
nl: Inleiding

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Events
nl: Evenementen

en: Other
nl: Andere

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: External
nl: Extern

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Date/time
nl: Datum/tijd

en: Link label
nl: Linklabel

en: author
nl: auteur

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Style
nl: Stijl

en: Glossary
nl: Woordenlijst

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: News
nl: Nieuws

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Block description
nl: Blokbeschrijving

en: Blocks
nl: Blokken

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Sections
nl: Secties

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Header image
nl: Kopafbeelding

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Block type
nl: Bloktype

en: Embed
nl: Inbedden

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Tiles
nl: Tegels

en: Display the view as a block.
nl: Het overzicht als een blok weergeven.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Publish Date
nl: Publicatiedatum

en: Footer Menu
nl: Voetmenu

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Access denied. You must log in to view this page.
nl: Geen toegang. Login om deze pagina te bekijken.

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Links related to the active user account
nl: Links gerelateerd aan de actieve gebruikersaccount

en: Site information links
nl: Websitegegevens-links

en: Site section links
nl: Sectielinks van de site

en: User tool links, often added by modules
nl: Links voor hulpmiddelen, vaak toegevoegd door modules

en: Find and manage custom blocks.
nl: Aangepaste blokken zoeken en beheren

en: All content, by letter.
nl: Alle inhoud, op letter.

en: There are no custom blocks available.
nl: Er zijn geen aagepaste blokken beschikbaar.

en: End date value
nl: Einddatumwaarde

en: Create and store date ranges.
nl: Maakt en bewaart datumperiodes
