Bootstrap for Drupal (8.x-1.16) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Administration
id: Administrasi

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Up
id: Ke atas

en: Medium
id: Sedang

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Tools
id: Alat

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: New forum topics
id: Topik forum baru

en: Active forum topics
id: Topik forum aktif

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Search form
id: Form pencarian

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Choose a file
id: Pilih file

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
