Bibliography & Citation (2.0.0-beta3) - en to ar translation catalogue (117 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Version
ar: النسخة

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Links
ar: روابط

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Number
ar: رقم

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Types
ar: الأنواع

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Default
ar: الافتراضي

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: History
ar: الأرشيف

en: URL
ar: العنوان URL

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: ID
ar: المعرف ID

en: Files
ar: الملفات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Processor
ar: معالج

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Medium
ar: متوسط

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Recipient
ar: المتسلم

en: Table
ar: جدول

en: Other
ar: آخر

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Optional
ar: اختياري

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Switch
ar: تبديل

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Map
ar: خريطة

en: Reference
ar: مرجع

en: Session
ar: الجلسة

en: Changed
ar: تم التغير

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Editor
ar: محرر

en: Mapping
ar: إقران

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Indexes
ar: فهارس

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Broadcast
ar: بث

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Default style
ar: الشكل الافتراضي

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Add style
ar: إضافة نمط

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: The time that the current revision was created.
ar: الوقت الذي تم فيه إنشاء المراجعة الحالية.

en: A boolean indicating the published state.
ar: معامل منطقي يوضح حالة النشر.

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ar: الحد الأقصى لعدد اقتراحات الاكمال التلقائي
