Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha10) - en to id translation catalogue (93 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: Version
id: Versi

en: Edit
id: Sunting

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Number
id: Angka

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Required
id: Wajib

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Visible
id: Terlihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page
id: Halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Processor
id: Prosesor

en: Scale
id: Skala

en: Medium
id: Sedang

en: Code
id: Kode

en: Recipient
id: Penerima

en: Table
id: Tabel

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Case
id: Kasus

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Department
id: Departemen

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Map
id: Peta

en: Reference
id: Referensi

en: Session
id: Sesi

en: Changed
id: Berubah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Processing
id: Memproses

en: Apply
id: Terapkan

en: Chapter
id: Bab

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Report
id: Laporkan

en: Indexes
id: Indeks

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Default style
id: Gaya baku

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: Chart
id: Grafik

en: Secondary
id: Sekunder

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Add style
id: Tambahkan gaya

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Tertiary
id: Tersier

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Allowed types: @extensions.
id: Jenis yang diizinkan: @extensions.

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.
