Book (2.0.0-alpha3) - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: List
ar: لائحة

en: Remove
ar: حذف

en: On
ar: في

en: Edit
ar: تحرير

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: Depth
ar: العمق

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Book
ar: الوثيقة

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Outline
ar: الهيكل

en: View
ar: عرض

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Node
ar: العقدة

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Add child page
ar: أضف صفحة فرعية

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Content type for child pages
ar: نوع المحتوى للصفحات الفرعية

en: Remove from outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Mode
ar: النمط

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Goal
ar: هدف

en: Books
ar: الوثائق

en: Menus
ar: القوائم

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: Print
ar: الطباعة

en: About
ar: حول

en: Steps
ar: خطوات

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Add to book outline
ar: أضف إلى هيكل الوثيقة

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Collaboration
ar: تعاون

en: Not in book
ar: ليس في الكتاب

en: New book
ar: كتاب جديد

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Update book outline
ar: حدّث ملخص الوثيقة

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: No changes were made
ar: لم يحدث أي تغيير

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ar: أضيفت المادة للوثيقة المختار. يمكنك الآن تحديد موضعها بالنسبة للآخرين.

en: The book outline has been updated.
ar: تم تحديث هيكل الوثيقة.

en: There was an error adding the post to the book.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة المادة إلى الوثيقة.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ar: يمكن إضافة %title للهيكل مرة ثانية باستخدام لسان الهيكل.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ar: أظهر نسخة للطباعة من صفحة الوثيقة هذه و من صفحاتها التي تتفرع منها.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Book ID
ar: معرف الكتاب

en: No books available.
ar: لا يوجد كتب.

en: Content types allowed in book outlines
ar: أنواع المحتوى المسموح بها في فهارس الكتب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: Adding and managing book content
ar: إضافة وإدارة محتوى الكتاب

en: Printing books
ar: طباعة الكتب

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية <em>عرض نسخة للطباعة من الكُتب</em> تحديد رابط <em>نسخة للطباعة</em> الموجود أسفل كل صفحة كتاب لتكوين نسخة قابله للطباعة من الصفحة وكل أقسامها الفرعية.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ar: توفر الوحدة Book وسائل لتنظيم مجموعة من صفحات المحتوى المرتبطة والتي يسمّى مجموعها كتابا. عند عرضه، يُظهر المحتوى تلقائيا روابط لصفحات الكتاب المجاورة، موفرا بذلك نظام تصفح بسيط لإنشاء ومراجعة محتوى منظّم.

en: Create new books
ar: إنشاء كتب جديدة

en: View printer-friendly books
ar: عرض نسخة للطباعة من الكتب

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ar: عرض صفحة الكتاب وكل صفحاتها الفرعية في مستند واحد من أجل تسهيل الطباعة. من الممكن ان يؤدي الى انخفاض الأداء.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ar: لدى <em>الكتب</em> تصفح هرمي مدمج. استعمله للكُتيبات أو الدروس.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ar: تسمح للمستخدمين بإنشاء وتنظيم المحتوى المرتبط ضمن هيكل.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السادس في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السابع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة الثامن في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة التاسع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.

en: - Create a new book -
ar: - إنشاء كتاب جديد -

en: Edit order and titles
ar: تحرير الطلب والعناوين

en: Book Page
ar: صفحة كتاب

en: Book settings
ar: إعدادات الكتاب

en: Block display mode
ar: وضع حظر العرض

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ar: لإلغاء تثبيت الكتاب أحذف جميع المحتوى الذي يتضمنه الكتاب.

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ar: لإلغاء تثبيت كتاب أحذف جميع المحتوى الذي هو من نوع محتوى الكتاب.

en: Page has Children
ar: للصفحة تفريعات

en: Book @parent
ar: كتاب @parent
