Bootstrap (8.x-3.29) - en to ar translation catalogue (102 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: title
ar: عنوان

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: content
ar: المحتوى

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Container
ar: حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Add
ar: إضافة

en: Manage
ar: تسيير

en: Visible
ar: مرئي

en: Theme
ar: حلة

en: Components
ar: المكونات

en: Upload
ar: رفع

en: Configure
ar: ضبط

en: file
ar: ملف

en: Options
ar: الخيارات

en: Create
ar: أنشئ

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Never
ar: أبدا

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصص

en: Filter
ar: انتقاء

en: Normal
ar: طبيعي

en: Advanced
ar: متقدم

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: General
ar: عام

en: Forum
ar: المنتدى

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Provider
ar: المزود

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Tools
ar: الأدوات

en: Close
ar: إغلاق

en: show
ar: إظهار

en: Hidden
ar: مخفي

en: Topics
ar: المناقشات

en: Posts
ar: المحتوى

en: Buttons
ar: الأزرار

en: White
ar: أبيض

en: image
ar: صورة

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Restore
ar: استرجاع

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ar: يمكن تحميل عدد لا محدود من الملفات لهذا الحقل

en: One file only. | Maximum @count files.
ar[0]: ملف واحد فقط.
ar[1]: Maximum @count files.
