Bootstrap (8.x-3.40) - en to ja translation catalogue (132 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Images
ja: イメージ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: content
ja: コンテンツ

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: ERROR
ja: エラー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Container
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Manage
ja: 管理

en: Visible
ja: 表示

en: Theme
ja: テーマ

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload
ja: アップロード

en: Configure
ja: 設定

en: file
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Create
ja: 作成

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Never
ja: なし

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Filter
ja: フィルター

en: Normal
ja: ノーマル

en: Advanced
ja: 高度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: next
ja: 次

en: General
ja: 全般

en: Forum
ja: フォーラム

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Log in
ja: ログイン

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Tools
ja: ツール

en: Close
ja: 閉じる

en: Hidden
ja: 非表示

en: Topics
ja: トピック

en: first
ja: 1番目

en: Posts
ja: 投稿

en: Buttons
ja: ボタン

en: White
ja: 白

en: Schema
ja: スキーマ

en: previous
ja: 前

en: image
ja: 画像

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Automatic
ja: 自動

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Apply
ja: 適用

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Restore
ja: 復元

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Tables
ja: テーブル

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Broken
ja: 壊れている

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Update style
ja: 更新スタイル

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Forever
ja: 無期限

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Last page
ja: 最終ページ

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ja: このフィールドにアップロードできるファイルの数に制限はありません。

en: One file only. | Maximum @count files.
ja[0]: 1ファイルのみ。
ja[1]: 最大@countファイル。

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Install and set as default
ja: インストールしてデフォルトに設定

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ja: 画像は正確に <strong>@size</strong> ピクセルでなければなりません。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: 画像は <strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。<strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ja: 画像は<strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: <strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: @size limit.
ja: @size 制限。
