Bootstrap (8.x-3.40) - en to tr translation catalogue (139 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Anasayfa

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: title
tr: başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: content
tr: içerik

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: ERROR
tr: HATA

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Visible
tr: Görünür

en: Theme
tr: Tema

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: file
tr: dosya

en: Options
tr: Seçenekler

en: Create
tr: Oluştur

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Never
tr: Asla

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: next
tr: sonraki

en: General
tr: Genel

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Tools
tr: Araçlar

en: bottom
tr: alt

en: top
tr: üst

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Close
tr: Kapat

en: Hidden
tr: Gizli

en: Topics
tr: Konular

en: first
tr: birinci

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: White
tr: Beyaz

en: Included
tr: Dahil

en: previous
tr: önceki

en: image
tr: imaj

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Apply
tr: Uygula

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Broken
tr: Bozuk

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: Update style
tr: Stili güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
tr: Sürüklemek yerine, satırları sayısal ağırlığa göre yeniden sıralayın.

en: Forever
tr: Süresiz

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: trigger
tr: tetik

en: Last page
tr: Son sayfa

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
tr: Bu alana sınırsız sayıda dosya yüklenebilir.

en: One file only. | Maximum @count files.
tr[0]: Yalnızca bir dosya.
tr[1]: En fazla @count dosya.

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Install and set as default
tr: Kur ve varsayılan olarak ayarla

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
tr: Resimler tam olarak <strong>@size</strong> piksel olmalıdır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: <strong>@max</strong> pikselden büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır.

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: @size limit.
tr: @size sınırı.

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git
