Bootstrap (8.x-3.40) - en to uk translation catalogue (177 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Images
uk: Зображення

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: title
uk: назва

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: content
uk: матеріал

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Container
uk: Контейнер

en: Settings
uk: Налаштування

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: container
uk: контейнер

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: Manage
uk: Керування

en: Visible
uk: Видиме

en: Theme
uk: Тема

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: Configure
uk: Налаштувати

en: file
uk: файл

en: Options
uk: Опції

en: Create
uk: Створити

en: Last post
uk: Останній допис

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Never
uk: Ніколи

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Custom
uk: Власний

en: Filter
uk: Фільтр

en: Normal
uk: Звичайне

en: Advanced
uk: Розширені

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: next
uk: наступний

en: General
uk: Загальне

en: Forum
uk: Форум

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Log in
uk: Вхід

en: Provider
uk: Постачальник

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: Tools
uk: Інструменти

en: bottom
uk: знизу

en: top
uk: зверху

en: left
uk: зліва

en: right
uk: справа

en: Static
uk: Статичне

en: Close
uk: Закрити

en: show
uk: показати

en: Hidden
uk: Приховано

en: Topics
uk: Теми

en: first
uk: перше

en: Posts
uk: Дописи

en: Buttons
uk: Кнопки

en: White
uk: Білий

en: Included
uk: Доданий

en: archive
uk: архів

en: Schema
uk: Схема

en: previous
uk: попередній

en: last
uk: останній

en: image
uk: зображення

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Apply
uk: Застосувати

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: video
uk: відео

en: Restore
uk: Відновити

en: Rebuild
uk: Перебудувати

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Breadcrumb visibility
uk: Видимість рядка навігації

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Tables
uk: Таблиці

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: hover
uk: наведення

en: Primary
uk: Основні

en: click
uk: натисніть

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Circle
uk: Коло

en: Download feature
uk: Завантажити властивість

en: Drag to re-order
uk: Перетягнути для перевпорядкування

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Sort descending
uk: Впорядкування за спаданням

en: Sort ascending
uk: Впорядкування за зростанням

en: Update theme
uk: Оновити тему

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: manual
uk: вручну

en: Tooltips
uk: Підказки

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Hide summary
uk: Приховати резюме

en: Edit summary
uk: Редагувати резюме

en: Update style
uk: Оновити стиль

en: Add effect
uk: Додати ефект

en: auto
uk: автоматичний

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
uk: Перевпорядкування рядків за числовою вагою замість перенесення.

en: Forever
uk: Без обмежень

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Responsive Images
uk: Адаптивні зображення

en: Add and configure
uk: Додати і налаштувати

en: keyboard
uk: клавіатура

en: Save and add
uk: Зберегти та додати

en: Top Bar
uk: Верхня панель

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: document
uk: документ

en: Rounded
uk: Округленість

en: audio file
uk: аудіофайл

en: You have unsaved changes.
uk: Ви маєте незбережені зміни

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
uk: В це поле може бути додана необмежена кількість файлів.

en: Deprecated
uk: Застаріло

en: Responsive Tables
uk: Адаптивні таблиці

en: Bootstrap settings
uk: Налаштування Bootstrap

en: Inverse
uk: Обернено

en: One file only. | Maximum @count files.
uk[0]: Лише один файл.
uk[1]: Максимум @count файли.
uk[2]: Максимум @count файлів.

en: Write
uk: Записати

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Extra Small
uk: Надмале

en: Colorize Buttons
uk: Розфарбувати кнопки

en: Responsive tables
uk: Адаптивні таблиці

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Allowed types: @extensions.
uk: Дозволені типи: @extensions.

en: Install and set as default
uk: Встановити і зробити базовою

en: animation
uk: анімація

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
uk: Зображення мають дорівнювати <strong>@size</strong> пікселів.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення мають перевищувати <strong>@min</strong> пікселів. Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
uk: Зображення мають бути більшими ніж <strong>@min</strong> пікселів.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Opens in new window
uk: Відкривається в новому вікні

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: @size limit.
uk: Обмеження: @size.

en: binary file
uk: двійковий файл

en: Show or hide the Breadcrumbs
uk: Показати чи приховати рядки навігації

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key
