Bootstrap (8.x-3.7) - en to fr translation catalogue (148 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: title
fr: titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: content
fr: contenu

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Container
fr: Conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: container
fr: conteneur

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Add
fr: Ajouter

en: Manage
fr: Gérer

en: Theme
fr: Thème

en: Components
fr: Composants

en: Upload
fr: Transférer

en: Configure
fr: Configurer

en: file
fr: fichier

en: Create
fr: Créer

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Filter
fr: Filtrer

en: Advanced
fr: Avancé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: General
fr: Général

en: Log in
fr: Se connecter

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Tools
fr: Outils

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: Static
fr: Statique

en: Close
fr: Fermer

en: show
fr: afficher

en: Hidden
fr: Caché

en: Show
fr: Afficher

en: Buttons
fr: Boutons

en: White
fr: Blanc

en: Schema
fr: Schéma

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Automatic
fr: Automatique

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Hide
fr: Masquer

en: video
fr: vidéo

en: Restore
fr: Restaurer

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Breadcrumb visibility
fr: Visibilité du fil d'Ariane

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Tables
fr: Tableaux

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: hover
fr: flotter

en: click
fr: clic

en: Circle
fr: Cercle

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Update theme
fr: Mettre à jour le thème

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: manual
fr: manuel

en: Tooltips
fr: Infobulles

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Hide summary
fr: Masquer le résumé

en: Edit summary
fr: Modifier le résumé

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: placement
fr: positionnement

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: keyboard
fr: clavier

en: Save and add
fr: Enregistrer et ajouter

en: trigger
fr: déclencheur

en: Last page
fr: Dernière page

en: Bootstrap Theme
fr: Thème Bootstrap

en: Rounded
fr: Arrondi

en: audio file
fr: fichier audio

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
fr: Un nombre illimité de fichiers peuvent être transférés dans ce champ.

[ctx: Sort order]
en: Order
fr: Ordre

en: Bootstrap settings
fr: Paramètres de Bootstrap

en: Override Global Settings
fr: Supplanter les paramètres globaux

en: Bootstrap Settings
fr: Paramètres de Bootstrap

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: .well-sm (small)
fr: .well-sm (petit)

en: .well-lg (large)
fr: .well-lg (grand)

en: One file only. | Maximum @count files.
fr[0]: @count seul fichier.
fr[1]: @count fichiers au maximum.

en: Write
fr: Écrire

en: selector
fr: sélecteur

en: delay
fr: délai

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: First page
fr: Première page

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Install and set as default
fr: Installer et définir par défaut

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
fr: Les images doivent précisément respecter les dimensions suivantes : <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images doivent être plus grandes que <strong>@min</strong> pixels. Les images plus grandes que <strong>@max</strong> pixels seront redimentionnées.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
fr: Les images doivent être plus grandes que les dimensions suivantes :  <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images de plus de <strong>@max</strong> pixels seront redimensionnées.

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Opens in new window
fr: S'ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: @size limit.
fr: Limité à @size.

en: See also:
fr: Voir aussi :

en: auto top
fr: haut auto

en: auto bottom
fr: bas auto

en: auto left
fr: gauche auto

en: auto right
fr: droite auto

en: JSFiddle Example
fr: Exemple JSFiddle

en: Open @mime in new window
fr: Ouvrir @mime dans une nouvelle fenêtre

en: Upload requirements
fr: Pré-requis pour transfert

en: Updating @theme_title
fr: Mise à jour de @theme_title
