Bootstrap 5 admin (1.1.16) - en to uk translation catalogue (55 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Description
uk: Опис

en: Version
uk: Версія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Create
uk: Створити

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Web Server
uk: Веб-сервер

en: Database
uk: База даних

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: System
uk: Система

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Installed
uk: Встановлено

en: New
uk: Нові

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Footer options
uk: Налаштування нижнього колонтитулу

en: Memory limit
uk: Обмеження пам'яті

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: No modules are available to uninstall.
uk: Доступні для видалення модулі відсутні.

en: Includes: %includes
uk: Містить: %includes

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Includes:
uk: Містить:

en: Enabled: %includes
uk: Увімкнені: %includes

en: Disabled: %disabled
uk: Вимкнені: %disabled

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Footer background
uk: Тло нижнього колонтитулу

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Show row weights
uk: Показати вагу рядків

en: Hide row weights
uk: Приховати вагу рядків

en: Last Cron Run
uk: Останній запуск крону

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Drupal Version
uk: Версія Друпал

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Version: @module-version
uk: Версія: @module-version

en: Requires: @module-list
uk: Потребує: @module-list

en: Required by: @module-list
uk: Необхідний для: @module-list

en: Installation tasks
uk: Інсталяційні завдання

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
uk: Машинна назва: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
uk[0]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступної причини:
uk[1]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:
uk[2]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:

en: General System Information
uk: Основні відомості про систему

en: Status Details
uk: Подробиці стану
