Bootstrap 5 admin (1.1.31) - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Description
ja: 説明

en: Action
ja: アクション

en: Version
ja: バージョン

en: - None -
ja: - なし -

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Updated
ja: 更新

en: Create
ja: 作成

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: System
ja: システム

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Messages
ja: メッセージ

en: Installed
ja: インストール済み

en: New
ja: 新

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Current page
ja: カレントページ

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Show row weights
ja: 行のウェイトを表示する

en: Hide row weights
ja: 行のウェイトを隠す

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: General System Information
ja: システム全体の情報
