Barrio Bootstrap 5 Theme (8.x-4.23) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: None
hi: कोई नहीं

en: Container
hi: कंटेनर

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Menu
hi: सूची

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Normal
hi: सामान्य

en: Up
hi: ऊपर

en: Medium
hi: माध्यम

en: Colors
hi: रंग

en: Forum
hi: फोरम

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Messages
hi: संदेश

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Buttons
hi: बटन

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Link color
hi: लिंक रंग

en: Standard
hi: मानक

en: New
hi: नया

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Blue Lagoon (default)
hi: ब्लू लगून ( तयशुदा )

en: Slate
hi: पटिया

en: Main background
hi: मुख्य पृष्ठभूमि

en: Sidebar background
hi: साइडबार पृष्ठभूमि

en: Sidebar borders
hi: साइडबार बॉर्डर्स

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: Plum
hi: बेर

en: Title and slogan
hi: शीर्षक और नारा

en: Firehouse
hi: फायरहाउस

en: Ice
hi: बर्फ़

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Header background top
hi: शीर्षलेख पृष्ठभूमि

en: Header background bottom
hi: हेडर पृष्ठभूमि नीचे

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए

en: Site header
hi: साइट हेडर
