Barrio Bootstrap 5 Theme (8.x-4.26) - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: None
fr: Aucun(e)

en: Container
fr: Conteneur

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Region
fr: Région

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Icons
fr: Icônes

en: Layout
fr: Mise en page

en: Components
fr: Composants

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Up
fr: Haut

en: Medium
fr: Moyen

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Address
fr: Adresse

en: Colors
fr: Couleurs

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Expires
fr: Expire

en: Switch
fr: Changer

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Buttons
fr: Boutons

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: White
fr: Blanc

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Order Summary
fr: Résumé de la commande

en: Light color
fr: Couleur claire

en: Gray
fr: Gris

en: New
fr: Nouveau

en: Locality
fr: Localité

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: medium
fr: modéré

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Form
fr: Formulaire

en: Organization
fr: Organisation

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Tables
fr: Tableaux

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Blue Lagoon (default)
fr: Bleu lagon (par défaut)

en: Slate
fr: Ardoise

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: Customer Information
fr: Coordonnés de l'utilisateur

en: Payment instructions
fr: Instructions de paiement

en: Main background
fr: Arrière-plan principal

en: Sidebar background
fr: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar borders
fr: Bordures de la barre latérale

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Plum
fr: Prune

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Title and slogan
fr: Titre et slogan

en: Firehouse
fr: Caserne

en: Ice
fr: Glace

en: Your shopping cart is empty.
fr: Votre panier est vide.

en: Sidebar first width
fr: Largeur de la première colonne

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Dark
fr: Sombre

en: Create your account
fr: Créez votre compte

en: Shipping information
fr: Informations d'expédition

en: Icon set
fr: Jeu d'icônes

en: Header background top
fr: Fond d'écran du haut de l'entête

en: Header background bottom
fr: Fond d'écran du bas de l'entête

en: Thank you for your order!
fr: Merci pour votre commande !

en: Bootstrap settings
fr: Paramètres de Bootstrap

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: Striped
fr: Rayé

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: Site header
fr: Entête du site

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: You have not created any order types yet. Go to the <a href="@create_order_type">order type creation page</a> to add a new order type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de commande. Aller sur <a href="@create_order_type">la page de création des types de commande</a> pour ajouter un nouveau type de commande.

en: Order Confirmation
fr: Confirmation de la commande

en: Order #@number details:
fr: Détails de la commande #@number :

en: Order activity
fr: Activités de la commande

en: Your order number is @number.
fr: Votre numéro de commande est @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
fr: Vous pouvez accéder à votre commande sur la page de votre profil une fois connecté.

en: Set a password to save your details for next time.
fr: Définir un mot de passe pour enregistrer vos détails pour la prochaine fois.
