Bootstrap Italia (2.0.0-rc1) - en to fr translation catalogue (156 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Disabled
fr: Désactivé

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Social networks
fr: Réseaux sociaux

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Required
fr: Requis

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Image filter
fr: Filtre d'image

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Upload
fr: Transférer

en: Back to top
fr: Remonter

en: Node
fr: Nœud

en: Separator
fr: Séparateur

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Gallery
fr: Galerie

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Medium
fr: Moyen

en: Details
fr: Détails

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Close
fr: Fermer

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: in
fr: dans

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Map
fr: Carte

en: Alignment
fr: Alignement

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Unset
fr: Non défini

en: Purple
fr: Violet

en: by
fr: par

en: News
fr: Nouvelles

en: about
fr: sujet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Teal
fr: Vert canard

en: Pink
fr: Rose

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Abstract
fr: Résumé

en: Section title
fr: Titre de section

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Overlay color
fr: Couleur du calque

en: Black
fr: Noir

en: Screen
fr: Écran

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Tables
fr: Tableaux

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Yellow
fr: Jaune

en: Light
fr: Léger

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Image type
fr: Type d'image

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Go to
fr: Aller sur

en: Show icon
fr: Afficher l'icône

en: Variant
fr: Variante

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Highlight
fr: Surligner

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Zero
fr: Zéro

en: School
fr: École

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: The logo could not be uploaded.
fr: Le logo n'a pas pu être transféré sur le serveur.

en: Big
fr: Grand

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Current page
fr: Page courante

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Subjects
fr: Sujets

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Site search
fr: Recherche du site

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Dark
fr: Sombre

en: Slides
fr: Diapositives

en: Municipality
fr: Municipalité

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: Last page
fr: Dernière page

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Close menu
fr: Fermer le menu

en: Column type
fr: Type de colonne

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Striped
fr: Rayé

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: Branding block
fr: Bloc Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: Accordion Item
fr: Élément d'accordéon

en: Dismissible
fr: Fermable

en: Search by keyword or phrase.
fr: Recherche par mot-clé ou expression.
