Bootstrap Italia (2.3.2) - en to nl translation catalogue (163 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Read more
nl: Lees meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: More
nl: Meer

en: On
nl: Aan

en: Social networks
nl: Sociale netwerken

en: Download
nl: Downloaden

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Required
nl: Verplicht

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Section
nl: Sectie

en: Text
nl: Tekst

en: Display mode
nl: Weergavemodus

en: Upload
nl: Uploaden

en: Back to top
nl: Naar boven

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Fields
nl: Velden

en: Gallery
nl: Album

en: Search settings
nl: Zoekinstellingen

en: Normal
nl: Normaal

en: Success
nl: Succes

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Month
nl: Maand

en: Day
nl: Dag

en: Note
nl: Notitie

en: Color
nl: Kleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Close
nl: Sluiten

en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Source
nl: Bron

en: Today
nl: Vandaag

en: Map
nl: Landkaart

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Red
nl: Rood

en: White
nl: Wit

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Standard
nl: Standaard

en: Purple
nl: Paars

en: by
nl: door

en: News
nl: Nieuws

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Webform
nl: Formulier

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Language switcher
nl: Taalkeuze

en: Teal
nl: Groenblauw

en: Pink
nl: Roze

en: Node reference
nl: Nodereferentie

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Abstract
nl: Samenvatting

en: Orange
nl: Oranje

en: Auto
nl: Automatisch

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Black
nl: Zwart

en: Screen
nl: Scherm

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Tables
nl: Tabellen

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Yellow
nl: Geel

en: Light
nl: Licht

en: Citation
nl: Citaat

en: Image description
nl: Afbeeldingsomschrijving

en: Primary
nl: Primair

en: Full width
nl: Volledige breedte

en: Image type
nl: Afbeeldingsoort

en: Secondary
nl: Secundair

en: Card
nl: Kaart

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Current language
nl: Huidige taal

en: Go to
nl: Ga naar

en: Pagination
nl: Paginering

en: Show icon
nl: Een pictogram tonen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Highlight
nl: Accentueren

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: Zero
nl: Nul

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: The logo could not be uploaded.
nl: Het logo kon niet worden geüpload.

en: Big
nl: Groot

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Subjects
nl: Onderwerpen

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Difference
nl: Verschil

en: Kicker
nl: Slogan tekst op de afbeelding

en: Site search
nl: Site-zoekfunctie

en: Text Formats
nl: Tekstopmaken

en: Dark
nl: Donker

en: Municipality
nl: Gemeenschap

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Accordion item
nl: Accordeon-item

en: Header settings
nl: Kop-instellingen

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Loading…
nl: Laden...

en: Gallery item
nl: Albumitem

en: Column type
nl: Kolomtype

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Striped
nl: Gestreept

en: Bordered
nl: Omrand

en: Branding block
nl: Branding-blok

en: First page
nl: Eerste pagina

en: Extra small
nl: Extra klein

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Medium (220×220)
nl: Gemiddeld (220×220)

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Site information links
nl: Websitegegevens-links

en: Site section links
nl: Sectielinks van de site

en: Danger
nl: Gevaar

en: Search by keyword or phrase.
nl: Zoeken op sleutelwoord of tekst.

en: Read more about
nl: Lees meer over
