Bootstrap Italia (2.3.3) - en to ar translation catalogue (103 entries)

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Download
ar: تحميل

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: حاوية

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Background Color
ar: لون الخلفيّة

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Upload
ar: رفع

en: Node
ar: العقدة

en: Separator
ar: فاصل

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Location
ar: الموضع

en: Fields
ar: الحقول

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Medium
ar: متوسط

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Close
ar: إغلاق

en: Attachments
ar: المرفقات

en: in
ar: في

en: Source
ar: المصدر

en: Today
ar: اليوم

en: Map
ar: خريطة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: Standard
ar: معياري

en: by
ar: كتبه

en: Ok
ar: حسنًا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Blue
ar: أزرق

en: Overlay
ar: الطبقة

en: Black
ar: أسود

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Card
ar: بطاقة

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: Show icon
ar: أظهر الأيقونة

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: The logo could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الشعار.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص
