Views Bootstrap table (1.0.6) - en to hu translation catalogue (76 entries)

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Export
hu: Exportálás

en: Views
hu: Nézetek

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Locale
hu: Honosítás

en: Height
hu: Magasság

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Arabic
hu: arab

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Italian
hu: olasz

en: Spanish
hu: spanyol

en: Japanese
hu: japán

en: Korean
hu: koreai

en: Extension
hu: Kiterjesztés

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: Finnish
hu: finn

en: German
hu: német

en: Greek
hu: görög

en: Hebrew
hu: héber

en: Hungarian
hu: magyar

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Norwegian
hu: norvég

en: Polish
hu: lengyel

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Slovak
hu: szlovák

en: Swedish
hu: svéd

en: Turkish
hu: török

en: About
hu: Leírás

en: Resizable
hu: Átméretezhető

en: Hover
hu: Egér az elem felett

en: Catalan
hu: katalán

en: Afrikaans
hu: afrikaans

en: Estonian
hu: észt

en: Basque
hu: baszk

en: Persian
hu: Perzsa

en: Georgian
hu: grúz

en: Malay
hu: Maláj

en: Portuguese, Portugal
hu: portugál

en: Portuguese, Brazil
hu: brazíliai portugál

en: Thai
hu: thaiföldi

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Urdu
hu: urdu

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: Search Box
hu: Keresési doboz

en: Enable the search filter box.
hu: A kereső-szűrő beviteli mező engedélyezése

en: Enable the table information display.
hu: A táblázatinformáció megjelenítésének engedélyezése.

en: This shows information about the data that is currently visible on the page, including information about filtered data if that action is being performed.
hu: Az oldalon éppen látható adatokról jelenít meg további tudnivalókat, például szűrés esetén a használt feltételt.

en: Widgets & Elements
hu: Felületi elemek

en: Save State
hu: Állapot mentése

en: Pagination and Page Length
hu: Lapozó és oldalhossz

en: Pagination Style
hu: Lapozó fajtája

en: Two-Button (Default)
hu: Kétgombos (alapértelmezett)

en: Full Numbers
hu: Teljes számok

en: No Pagination
hu: Nincs lapozó

en: Selects which pagination style should be used.
hu: Kiválasztható a használt lapozó fajtája.

en: Enable Length Change Selection Box
hu: Az oldalhossz állíthatóságának engedélyezése.

en: Enable or page length selection menu
hu: Az oldalhossz-állító menü engedélyezése vagy letiltása

en: Default Page Length
hu: Alapértelmezett oldalhosszúság

en: Default number of records to show per page. May be adjusted by users if Length Selection is enabled
hu: Az egy oldalon megjelenített tételek alapértelmezett száma. Ha engedélyezett, akkor a felhasználók módosíthatják az oldal hosszát.

en: Table Tools
hu: Táblázateszközök

en: Bootstrap Table
hu: Bootstrap táblázat

en: Bootstrap styles
hu: Bootstrap stílusok

en: Striped
hu: Csíkozott

en: Bordered
hu: Keretezett

en: Condensed
hu: Tömörített

en: The search filter box allows users to dynamically filter the results in the table.  Disabling this option will hide the search filter box from users.
hu: A kereső-szűrő mező segít a felhasználóknak azonnali módon szűkíteni az adattábla tartalmát. E lehetőség letiltása elrejti ezt a beviteli mezőt a felhasználók elől.
