Brainstorm profile (8.x-1.0-beta1) - en to ur translation catalogue (70 entries)

en: Title
ur: عنوان

en: Body
ur: متن

en: Previous
ur: گزشتہ

en: Next
ur: اگلا

en: Status
ur: حالت

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Submit
ur: جمع کرائیں

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Value
ur: قیمت

en: Username
ur: اسم صارف

en: Development
ur: ڈویلپمنٹ

en: Group
ur: گروپ

en: Type
ur: قِسم

en: Author
ur: مصنف

en: List
ur: فہرست

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: Read more
ur: مزید پڑھیے۔

en: more
ur: مزید

en: Enable
ur: فعال

en: Disable
ur: غیر فعال

en: optional
ur: اختیاری

en: Article
ur: مضمون

en: Enabled
ur: فعال

en: Administration
ur: تنظیم

en: Comments
ur: تبصرے

en: More
ur: مزید

en: Yes
ur: ہاں

en: Search
ur: تلاش

en: This action cannot be undone.
ur: یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے۔

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Weight
ur: وزن

en: none
ur: کوئی نہیں

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Import
ur: درآمد کریں

en: Export
ur: برآمد کریں

en: Label
ur: عنوان

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: Default
ur: طے شدہ

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Path
ur: پاتھ

en: Region
ur: علاقہ

en: ID
ur: شناخت

en: Configure
ur: ترتیب

en: Block
ur: بلاک

en: Filter
ur: فلٹر

en: E-mail address
ur: ای-میل ایڈریس

en: Normal
ur: عمومی

en: Last update
ur: گزشتہ تجدید

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ur: @site فی الحال زیرِ تعمیر ہے۔ براہِ مہربانی کچھ دیر بعد دوبارہ کوشش کیجیے۔

en: Save settings
ur: ترتیبات کو محفوظ کریں

en: Sort by
ur: کی طرف سے  کی گئی مرتب سازی

en: Hidden
ur: چھپا ہو ا

en: Languages
ur: زبانیں

en: ‹ Previous
ur: › گزشتہ

en: Block description
ur: بلاک کی وضاحت

en: Blocks
ur: بلاکس

en: Entity type
ur: Entity کی قسم

en: Bundle
ur: بنڈل

en: MIME type
ur: MIME کی قسم

en: ‹‹
ur: ››

en: ››
ur: ‹‹

en: « First
ur: » ابتدائی

en: Dependencies
ur: احتیاجات

en: View mode
ur: دیکھنے کے موڈ

en: Third party settings
ur: تیسرے فریق کی ترتیبات

en: Context assignments
ur: سیاق و سباق کی تفویض
