Brightcove Video Connect (3.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (65 entries)

en: Images
hi: चित्र

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Version
hi: संस्करण

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: default
hi: तयशुदा

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: OK
hi: ठीक है

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Basic
hi: सामान्य

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Port
hi: पोर्ट

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Sources
hi: स्रोत

en: Source
hi: स्रोत

en: Video
hi: वीडियो

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप @entity-type %label को हटाना चाहते हैं?

en: The @entity-type %label has been deleted.
hi: @entity-type %label को हटा दिया गया है।

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
hi: @entity-type %label @language अनुवाद को हटा दिया गया है।

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप @entity-type %label के @language अनुवाद को हटाना चाहते हैं?
